Qəzza zolağında hər gün 60-dan çox uşaq ölür
-ın "Al Jazeera" telekanalına istinadla məlumatına görə, bu barədə BMT-nin Fələstin Qaçqınlarına Yardım və İşlərin Təşkili üzrə Yaxın Şərq Agentliyinin (UNRWA) əməkdaşı Luiza Uoteric bəyan edib.
Onun sözlərinə görə, son günlərdə İsrail ordusu agentliyin iki məktəbinə zərbələr endirib. Nəticədə 17 nəfər həlak olub, çox sayda insan yaralanıb.
Həmçinin, bildirilir ki, Fələstin anklavının mərkəzi və cənub hissələrində ehtiyacı olanlara gündəlik təxminən 400 min porsiya yemək paylayan 100-dən çox mətbəx ərzaq çatışmazlığı səbəbindən bağlanma təhlükəsi ilə üzləşib.
UNRWA-nın məlumatına görə, dərman və gigiyena vasitələri daşıyan təxminən 40 yük maşını Misir və İordaniya sərhədlərində Qəzzaya giriş üçün gözləyir.
"Sektorun yaşayış məntəqələrinin küçələrində 42 milyon tondan çox çınqıl və dağılmış binaların qalıqları toplanıb. Partlayıcı maddələrin, partlamamış mərmilərin və minaların konsentrasiyası mülki əhali üçün birbaşa təhlükə yaradır. Eyni zamanda, minatəmizləmə mütəxəssislərinin girişi və zərərsizləşdirmə işlərinin aparılması əhəmiyyətli dərəcədə məhdudlaşdırılıb", - deyə məlumatda vurğulanıb.скачать dle 11.3

БАПОР: В секторе Газа ежедневно умирают более 60 детей
Такие данные привел катарский телеканал Al Jazeera со ссылкой на сотрудницу Ближневосточного агентства ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ (БАПОР) Луизу Уотеридж.
По ее информации, только в последние дни армия Израиля нанесла удары по двум школам агентства. В результате 17 человек были убиты, многие получили ранения.
Также сообщается, что в центральной и южной частях палестинского анклава более 100 кухонь, ежедневно распределяющих среди нуждающихся около 400 000 порций еды, оказались под угрозой закрытия из-за нехватки продовольствия. Согласно сведениям БАПОР, порядка 40 грузовиков с медикаментами и средствами гигиены ожидают на границах с Египтом и Иорданией въезда в Газу.
Кроме того, на улицах населенных пунктов сектора скопилось свыше 42 млн тонн щебня и обломков разрушенных зданий, а концентрация взрывоопасных предметов, неразорвавшихся снарядов и мин "представляет непосредственную угрозу для гражданского населения". В то же время въезд специалистов по разминированию и проведение работ по обезвреживанию существенно ограничены.скачать dle 11.3