Avropa İttifaqı ölkələrində 4,2 milyon ukraynalı qaçqın var
Hazırda Avropa İttifaqı ölkələrində 4,2 milyon ukraynalı qaçqın var və onlar Avropa Komissiyasının 2022-ci ilin martında qəbul etdiyi qərarla onlara verilən müvəqqəti müdafiə hüququndan istifadə edirlər.
Bu barədə Aİ-nin “Eurostat” statistika agentliyi məlumat yayıb.
Ən çox ukraynalı qaçqın Almaniyada yaşayır - 1,3 milyon nəfər, Polşa ikinci yerdə - 0,98 milyon, Çexiya isə üçüncü yerdədir - 0,38 milyon.
Müvəqqəti müdafiə hüququndan yalnız 24 fevral 2022-ci il tarixindən sonra Avropaya gələn və ittifaqın ərazisində daimi yaşamayan Ukrayna vətəndaşları yararlana bilər. Beləliklə, bu status (2026-cı ilin mart ayına qədər etibarlıdır – Qeyd) qüvvədə olduğu müddətdə qaçqınlar iş, sağlamlıq, təhsil və sosial müavinət əldə edə bilərlər.скачать dle 11.3

Евростат сообщил о 4,2 млн беженцев из Украины в ЕС
В странах ЕС сейчас находится 4,2 млн украинских беженцев, которые пользуются правом временной защиты, предоставленным им решением Еврокомиссии в марте 2022 года.
Об этом сообщило статистическое агентство ЕС Евростат.
Наибольшее число украинских беженцев зафиксировано в Германии - 1,3 млн человек, на втором месте Польша - 0,98 млн, на третьем Чехия - 0,38 млн.
Воспользоваться правом временной защиты имеют возможность только те граждане Украины, которые прибыли в ЕС после 24 февраля 2022 года и не проживали постоянно на территории сообщества. Так беженцы могут получить работу, медицинское обслуживание, доступ к образованию и социальным выплатам.