ABŞ-də prezident seçkisinin nəticələri dolların məzənnəsinə necə təsir edəcək?
ABŞ-də qarşıdan gələn prezident seçkisində Donald Trampın mümkün qələbəsi dolların möhkəmlənməsinə, eyni zamanda vergilərin azaldılması və idxal xərclərinin artması ABŞ-də inflyasiyanın yüksəlməsinə səbəb ola bilər.
Belə proqnozlar maliyyə məsləhətləşmələri üzrə ixtisaslaşmış "Ebury" şirkətinin iqtisadi təhlilində yer alıb.
Hesablamalara görə, D.Trampın seçilməsi ilə iqtisadi artım qısa müddətdə daha yüksək ola bilər, lakin uzunmüddətli perspektivdə bu, xarici siyasət amilləri fonunda qeyri-müəyyəndir.
Kamala Harrisin seçilməsi, şirkətin hesablamalarına görə, müəyyən status-kvonu saxlamağa imkan verəcək. Bunun fonunda zəif valyutalar güclənəcək, ABŞ dolları isə zəifləyəcək.
Şirkətin analitikləri bildirirlər ki, seçkinin nəticəsi Arizona, Corciya, Miçiqan, Nevada, Şimali Karolina, Pensilvaniya və Viskonsin kimi həlledici ştatlarda müəyyənləşəcək. Qeyd olunur ki, hazırda D.Trampən onlardan altısında, K.Harrisin isə birində üstünlüyü var.

Эксперты оценили возможное влияние результатов выборов в США на курс доллара
Возможная победа Дональда Трампа на грядущих президентских выборах США может привести к укреплению доллара, тогда как снижение налогов и увеличение стоимости импорта, за которые выступает республиканец, вероятно, приведут к росту инфляции в США.
Такие прогнозы содержатся в экономическом анализе компании Ebury, специализирующейся на финансовых консультациях.
По ее оценкам, экономический рост с избранием Трампа в краткосрочный период может быть выше, но в более долгосрочной перспективе непредсказуем на фоне внешнеполитического фактора.
Избрание же Камалы Харрис, по оценкам компании, позволит сохранить определенный статус-кво. На этом фоне укрепились бы более слабые валюты (особенно быстро развивающихся стран), тогда как американский доллар будет слабеть.
Аналитики компании указывают, что исход выборов будет определяться в так называемых решающих штатах, к которым относят Аризону, Джорджию, Мичиган, Неваду, Северную Каролину, Пенсильванию и Висконсин. При этом отмечается, что Трамп на данный момент имеет преимущества в шести из них, Харрис - в одном.скачать dle 11.3