Lütvəli Babayevin biznesmen oğlu Türkiyəyə QAÇIB: İki milyonluq yeyintidə HƏBSLƏR VAR
Paytaxtda tikinti şirkətinin rəhbərinin 2 milyon manatdan artıq pulunu mənimsəyən Aruz Əliyev və Ehtiram Kərimovun cinayət işinin ilk məhkəmə hazırlıq iclası keçirilib.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Mahirə Kərimovanın sədrliyi ilə keçirilən iclasda ittiham olunan şəxslərin anket məlumatları dəqiqləşdirilib.
Hər iki təqsirləndirilənlərin müdafiəçiləri vəsatətlə çıxış edərək, müvəkkilləri barədə seçilmiş həbs qətimkan tədbirinin alternativ qətimkan tədbiri ilə dəyişdirilməsini məhkəmədən xahiş ediblər. Buna münasibət bildirən dövlət ittihamçısı, vəsatətlərin qəbul olunması üçün hər hansı bir əsasın olmadığını bildirərək cinayət işinin məhkəmə istintaqına verilməsini istəyib.
Vəkillərin vəsatətləri növbəti proseslərdə müzakirə olunanadək açıq qalıb. Məhkəmənin növbəti iclası oktyabrın 31-nə təyin edilib.
Qeyd edək ki, iş üzrə zərərçəkmiş qismində tikinti şirkətinin sahibi olan Babəli Babazadə tanınıb. Araşdırmalarla müəyyən edilib ki, Babəli Babazadə idarə etdiyi tikinti şirkətinin 1 milyon manat vergi borcunun olması barədə və bu vəziyyətdən mövcud çıxış yolunu axtarmaq məqsədilə tanışları Aruz Əliyev və Ehtiram Kərimovdan yardım istəyib. Əvvəllər "Uniklinika"da baş həkim işləmiş Aruz Əliyev yaranmış borcdan yaxa qurtarmaq üçün onun ölkə hüdudlarından uzaqlaşmağı məsləhət görüb.
Aruz Əliyev və Ehtiram Kərimov müvafiq sənədləşmə məsələlərində Babəli Babazadəyə yaxından dəstək olaraq, onun ölkədən çıxmağına nail olublar. Babəli Babazadə paytaxtdakı əmlaklarının idarə edilməsini Aruz Əliyev və Ehtiram Kərimova etibar edib. Onlar bu etibardan istifadə edərək, iş adamına məxsus əmlakı 2 milyon manata sataraq şəxsi məqsədlərinə istifadə ediblər. Babəli Babazadənin şikayəti əsasında hər iki şəxs saxlanılaraq, barələrində Cinayət Məcəlləsinin 178.4-cü maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb.
Onu da qeyd edək ki, Babəli Babazadə sonuncu dəfə Zərdabın icra başçısı vəzifəsində çalışıb.