İmkanlı şəxsləri intim görüntüləri ilə şantaj edənlər yenidən hakim qarşısında
Şamaxıda vətəndaşı döyərək ondan külli miqdarda pul tələb etməkdə təqsirləndirilən Dünyamalı Şahbazovun və onunla birlikdə həbs edilən Elnarə Əzimzadənin barəsindəki qərardan verilən kassasiya şikayəti üzrə məhkəmə iclasının vaxtı məlum olub.
Pravda.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, Ali Məhkəmədə keçiriləcək ilkin hazırlıq prosesi oktyabrın 18-nə təyin edilib.
Şikayət hakim Teyyub Muxtarovun sədrliyi ilə araşdırılacaq.
İttihama görə, Rusiya vətəndaşı Dünyamalı Şahbazov Şamaxı rayonunun Şəhriyar qəsəbəsində şəxsiyyəti məlum olmayan iki nəfərlə birləşərək Nazir Nübarinin yaşadığı evin həyətinə gələrək ona zor tətbiq etməklə avtomobilə mindirib, sonra qəsəbədəki Bayraq meydanı adlanan əraziyə gətiriblər.
Həmin şəxslər orada Nazir Nübarini döyərək hədə-qorxu yolu ilə ondan 60 min manat tələb ediblər.
Aparılan əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində Dünyamalı Şahbazov şübhəli şəxs qismində tutulub.
İstintaq orqanı tərəfindən Dünyamalı Şahbazovun barəsində Cinayət Məcəlləsinin 182.2.3-cü (hədə-qorxu ilə tələb etmə, külli miqdarda əmlak əldə etmək məqsədi ilə törədildikdə) maddəsi ilə ittiham elan edilib. Bu işdə N.Nübarinin xanımı da zərərçəkmiş kimi tanınıb.
İttihama görə, Dünyamalı Şahbazov Bəxtiyar Həsənzadənin intiharında da suçlanır. İddiaya görə, Dünyamalı Şahbazovun Bəxtiyar Həsənzadədən külli miqdarda alacağı olub. Həmin məbləğin 30 minini qaytaran Bəxtiyar Həsənzadə pulun 70 minini qaytara bilmədiyi üçün intihar edib. İttihamda göstərilir ki, Bəxtiyar Həsənzadə Elnarə Əzimzadə ilə intim münasibətləri ilə şantaj edilib. İstintaq orqanının Dünyamalı Şahbazova qarşı ittihamının mahiyyəti belədir ki, o, ayrı-ayrı şəxslərin yüngül həyat tərzi sürən qadınlarla intim görüntülərini əldə edərək onları şantaj etməyə başlayıb. Məlumata görə, Dünyamalı Şahbazov əsasən vəzifəli şəxsləri tora salırmış.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmünə əsasən, Dünyamalı Şahbazov həbsdə olduğu müddət çıxılmaqla 13 il 2 ay, Elnarə Əzimzadə isə 11 il 6 ay müddətinə azadlıqdan məhrum ediliblər.скачать dle 11.3

Обвиняемые в шантаже должностных лиц снова предстанут перед судом
Стала известна дата судебного заседания по кассационной жалобе на приговор в отношении Дюньямалы Шахбазова, обвиняемому в избиении гражданина в Шамахы и вымогательстве крупной суммы, и арестованной вместе с ним Эльнары Азимзаде.
Как сообщает рravda.az, предварительное заседание в Верховном суде назначено на 18 октября.
Жалоба будет рассмотрена под председательством судьи Тейюба Мухтарова.
Согласно обвинительному акту, в поселке Шахрияр Шамахинского района гражданин России Дюньямалы Шахбазов вместе с двумя неустановленными лицами пришел в дом Назира Нубари, насильно усадил его в автомобиль и отвез на площадь Флага.
Там мужчины избили Н.Нубари и угрозами потребовали от него 60 000 манатов.
В результате оперативно-разыскных мероприятий Д.Шахбазов задержан в качестве подозреваемого.
Следственный орган предъявил Д.Шахбазову обвинение по статье 182.2.3 (вымогательство с применением насилия) Уголовного кодекса АР. Жена Н.Нубари также была признана потерпевшей по данному делу.
Д.Шахбазов также обвиняется в доведении Бахтияра Гасанзаде до самоубийства. Д.Шахбазов должен был получить от последнего крупную сумму денег. Б.Гасанзаде заплатил ему 30 000 манатов, а потом покончил с собой, поскольку не смог отдать оставшиеся 70 000. Как выяснилось, Б.Гасанзаде шантажировали раскрытием интимных связей с Эльнарой Азимзаде.
Согласно обвинительному акту, Д.Шахбазов получал интимные снимки отдельных должностных лиц с женщинами легкого поведения, а затем шантажировал их распространением.
Бакинский суд по тяжким преступлениям приговорил Д.Шахбазова к 13 годам и 2 месяцам, а Э.Азимзаде - к 11 годам и 6 месяцам лишения свободы.скачать dle 11.3