Məhkəmə 26 il əvvəl ustanı qətlə yetirib meyiti soyuducuda gizlədən şəxslə bağlı qərar verib
Bakıda 26 il əvvəl qətl törətməkdə təqsirləndirilən Elnur Abbasov barəsində olan hökmdən verilən kassasiya şikayəti üzrə məhkəmə prosesi keçirilib.
APA xəbər verir ki, bu gün Ali Məhkəmədə hakim Nazim Mövsümovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar qəbul olunub.
Qərara əsasən, Ali Məhkəmə Elnur Abbasov barəsində çıxarılan hökmü qüvvədə saxlayıb.
Qeyd edək ki, qətl hadisəsi 1998-ci il aprelin 26-da paytaxt ərazisində yerləşən balıq hisləmə zavodunda qeydə alınıb. Zavodda qeyri-rəsmi mühafizəçi işləmiş Elnur Abbasov həmin zavodun 2 saylı sexində usta kimi çalışmış Mübariz Rəsulova aralarında yaranmış mübahisə zamanı çoxsaylı bıçaq zərbəsi yetirərək xüsusi amansızlıqla öldürüb. O, sonra törətdiyi cinayətin izlərini gizlətmək məqsədilə hadisə yerini təmizləyərək meyiti sexdəki soyuducuya qoyub.
Aparılan istintaqla cinayətin Elnur Abbasov tərəfindən törədilməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilməsinə baxmayaraq, onun ölkə ərazisini tərk etməsi səbəbindən cinayət məsuliyyətinə cəlb olunması mümkün olmayıb və barəsində axtarış elan edilib.
2022-ci il iyulun 1-də Elnur Abbasova 1998-ci ildə qüvvədə olan Cinayət Məcəlləsi ilə yenidən ittiham elan edilib və saxlanılıb. O, məhkəmənin hökmü ilə 13 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.скачать dle 11.3

Суд принял решение в отношении убившего 26 лет назад мастера и спрятавшего труп в холодильнике
В Баку состоялся судебный процесс по кассационной жалобе на приговор в отношении Эльнура Аббасова, обвиняемого в совершении убийства 26 лет назад.
Как сообщает АПА, сегодня в Верховном суде на процессе под председательством судьи Назима Мовсумова было принято решение.
Верховный суд оставил в силе приговор в отношении Эльнура Аббасова.
Отметим, что убийство было совершено 26 апреля 1998 года на Бакинском рыбокоптильном заводе. Эльнур Аббасов, работавший неофициально охранником на этом заводе, 26 апреля 1998 года во время ссоры между ними убил мастера Мубариза Расулова, нанеся ему множественные ножевые ранения в цехе, а затем, чтобы скрыть следы преступления, убрал труп с места происшествия и спрятал его в холодильнике в цехе.
Несмотря на наличие оснований для подозрения в том, что преступление совершил Эльнур Аббасов, в связи с тем, что он покинул территорию страны, привлечь его к уголовной ответственности не удалось, и он был объявлен в розыск.
1 июля 2022 года Эльнуру Аббасову было предъявлено повторное обвинение по части 6 статьи 94 Уголовного кодекса, действовавшего в 1998 году. Он был задержан. Решением суда он был приговорен к 13 годам лишения свободы.скачать dle 11.3