Bakıda 27 il əvvəl qətl törədən şəxslə bağlı QƏRAR
Bakı Apellyasiya Məhkəməsində 27 il əvvəl törədilmiş qətlə görə təqsirləndirilən Kərim Kərimlinin barəsindəki hökmdən verilən apellyasiya şikayəti üzrə məhkəmə iclası başa çatıb.
Pravda.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, hakim Zamin İbrahimovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar elan olunub.
Xatırladaq ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə Kərim Kərimli 17 il azadlıqdan məhrum edilib.
Qeyd edək ki, 1933-cü il təvəllüdlü Zoyaxanım Rzayevanın 1997-ci il yanvarın 24-də yaşadığı evdə qəsdən öldürülməsi faktı üzrə prokurorluq, daxili işlər orqanları və Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidməti tərəfindən həyata keçirilmiş tədbirlər nəticəsində Kərim Kərimli saxlanılaraq cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib. Müəyyən edilib ki, Kərim Kərimli aralarında yaranmış mübahisə zəminində Zoyaxanım Rzayevanı xüsusi amansızlıqla qəsdən öldürməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Kərim Kərimliyə 1 sentyabr 2000-ci il tarixə kimi qüvvədə olmuş Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 94-cü maddəsinin 6-cı bəndi (xüsusi amansızlıqla qəsdən adam öldürmə) və hazırda qüvvədə olan Cinayət Məcəlləsinin 178.2.4-cü (xeyli miqdarda ziyan vurmaqla dələduzluq) maddəsi ilə yekun ittiham elan edilərək cinayət işi baxılması üçün Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinə göndərilib.скачать dle 11.3

Жестокое преступление 27-летней давности: суд вынес решение в отношении убийцы пожилой женщины
В Бакинском апелляционном суде рассмотрена жалоба на приговор Кериму Керимли, обвиняемому в убийстве 27-летней давности.
Как сообщает pravda.az, решение было объявлено на процессе под председательством судьи Замина Ибрагимова.
Напомним, решением Бакинского суда по тяжким преступлениям К.Керимли был приговорен к 17 годам лишения свободы.
Отметим, что в результате совместных мероприятий, проведенных прокуратурой, органами внутренних дел и Пенитенциарной службой Министерства юстиции по факту умышленного убийства Зояханым Рзаевой (1933 г.р.), совершенном в ее доме 24 января 1997 года, был задержан и привлечен к уголовной ответственности Керим Керимли. В ходе следствия появились обоснованные подозрения в совершении К.Керимли преднамеренного убийства с особой жестокостью пожилой женщины.
Кериму Керимли было предъявлено обвинение по пункту 6 статьи 94 (умышленное убийство с особой жестокостью) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики (УК АР), действовавшего до 1 сентября 2000 года, и статье 178.2.4 (мошенничество, совершенного с причинением значительного ущерба) действующего УК АР. Ему было объявлено окончательное обвинение, а уголовное дело направлено на рассмотрение в Бакинский суд по тяжким преступлениям.скачать dle 11.3