Azərbaycanda tanınmış alim vəfat etdi
Fizika üzrə fəlsəfə doktoru, Patent işi və elmi-texniki ədəbiyyat fondu şöbəsinin müdiri Həsən Əsgərov vəfat edib.
Alim 3 oktyabr 2024-cü il tarixində, 75 yaşında dünyasını dəyişib.
Qeyd edək ki, tanınmış alim Həsən Məmməd oğlu Əsgərov 1949-cu il dekabrın 9-da Bakı şəhərində dünyaya gəlib.
O, 1972-ci ildə Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun Kimya Texnologiyası fakültəsini bitirib. 1972-ci ildən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında fəaliyyətə başlayıb. Onun iştirakı və rəhbərliyi altında institutda qısa bir müddətdə patent xidməti yaradılıb.
Həsən Əsgərov öz elmi fəaliyyəti ilə Azərbaycan elminin inkişafına mühüm töhfələr verib.
Onun elmi araşdırmaları və əsərləri, təkcə Azərbaycan elmi ictimaiyyəti arasında deyil, beynəlxalq miqyasda da yüksək qiymətləndirilib. H.M.Əsgərovun patent işi sahəsindəki tədqiqatları və innovativ yanaşmaları Azərbaycanın elmi və texniki irsinin zənginləşməsinə, həmçinin bu sahədə ölkənin beynəlxalq mövqeyinin güclənməsinə böyük təsir göstərib.
Alimin uzun illər ərzində elmi fəaliyyətindəki uğurları və yetişdirdiyi gənc alimlər yeni nəsillərin inkişafına əvəzsiz dəstək olublar. Onun elmi rəhbərliyi və fədakarlığı ilə yetişən alimlər bu gün də Azərbaycan elmini yeni zirvələrə yüksəltməkdə davam edirlər.
Həsən Əsgərov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2011-ci il 18 oktyabr tarixli 1775 nömrəli sərəncamı ilə "Tərəqqi" medalı ilə təltif edilib.скачать dle 11.3

Скончался известный азербайджанский ученый
В 1972 году окончил факультет химической технологии Азербайджанского института нефти и химии. С 1972 года начал работать в Национальной академии наук Азербайджана. При его участии и под его руководством в институте в короткие сроки была создана патентная служба.
Своей научной деятельностью Г.Аскеров внес значимый вклад в развитие азербайджанской науки.
Его научные исследования и труды получили высокую оценку не только среди азербайджанской научной общественности, но и в международном масштабе. Исследования и инновационные подходы Г.Аскерова в области патентного дела оказали большое влияние на обогащение научно-технического наследия Азербайджана, а также на укрепление международных позиций страны в этой области.
Успехи ученого в научной деятельности на протяжении многих лет и воспитанные им молодые ученые оказали неоценимую поддержку развитию новых поколений. Под его руководством выросло не одно поколение молодых азербайджанских ученых, которые сегодня продолжают его дело и развивают отечественную науку.
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 18 октября 2011 года №1775 Г.Аскеров был награжден медалью "Терегги".