Azərbaycanda general-mayor rütbəsindən məhrum edildi, "Vətən uğrunda" medalı alındı - FOTO
Prezident İlham Əliyev Tofiq Həsənovun ali xüsusi rütbədən və dövlət təltifindən məhrum edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Bu barədə President.az xəbər yayıb.
Sərəncamla Tofiq Etibar oğlu Həsənovun ağır cinayətlər törətdiyinə görə məhkum olunması barədə məhkəmə hökmünün qanuni qüvvəyə minməsi və Naxçıvan Muxtar Respublikası Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin təqdimatı əsas götürülərək o, ədliyyə general-mayoru ali xüsusi rütbəsindən və "Vətən uğrunda" medalından məhrum edilir.
Bu sərəncam imzalandığı gündən qüvvəyə minir.
Xatırladaq ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası (MR) Penitensiar Xidmətinin sabiq rəisi, ədliyyə general-mayoru Tofiq Həsənov 2023-cü yanvarında Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin İstintaq Baş İdarəsində davam edən cinayət işi üzrə həbs edilib. Sabiq xidmət rəisi külli miqdarda rüşvət almaqda ittiham edilib. Ona qarşı Cinayət Məcəlləsinin 311.3.1, 311.3.2, 311.3.3 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən təkrar və külli miqdarda rüşvətalma) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb.

Генерал-майора Тофига Гасанова лишили звания и медали "За Отчизну" - ФОТО
Основанием для распоряжения послужило представление Суда по тяжким преступлениям Нахчыванской Автономной Республики. Документ вступает в силу со дня подписания.
Напомним, что бывший начальник Пенитенциарной службы Нахчыванской АР генерал-майор юстиции Тофиг Гасанов был арестован в январе 2023 года в рамках уголовного дела, расследуемого Главным следственным управлением Службы государственной безопасности. Экс-главу ведомства обвинили в получении взяток в крупном размере.
Гасанову были предъявлены обвинения по статьям 311.3.1, 311.3.2, 311.3.3 (получение взятки заранее сговорившейся группой лиц, неоднократно и в крупном размере) Уголовного кодекса Азербайджана. Решением Суда по тяжким преступлениям Нахчывана он был приговорен к 10 годам лишения свободы.