"Azəristiliktəchizat"a yeni səlahiyyət verilib
Azərbaycanda qeyri-əhali istehlakçılarının istilik təchizatı xidmətinin tarifləri dövlət tənzimlənməsindən çıxarılıb, bu səlahiyyət "Azəristiliktəchizat" ASC-ə həvalə olunub.
Tarif (qiymət) Şurasına istinadən xəbər verir ki, Nazirlər Kabinetinin 2024-cü il 3 aprel tarixli qərarı ilə istilik təchizatı xidmətlərinin qiymətlərini tənzimləyən qurumlar müəyyənləşdirilib. Bununla əlaqədar, Nazirlər Kabinetinin qiymətləri (tarifləri) dövlət tərəfindən tənzimlənən malların (işlərin, xidmətlərin) siyahısında və "İstilik enerjisindən istifadə qaydaları"nın təsdiq edilməsi haqqında" 2023-cü il 5 sentyabr tarixli Qərarda dəyişiklik edilib.
Sözügedən Qərar 2024-cü il sentyabrın 1-dən qüvvəyə minib.
Tarif (qiymət) Şurası istilik təchizatının yalnız əhali qrupuna aid istehlakçılar üzrə tariflərini müəyyən edir. Yeni istilik mövsümündə istilik təchizatı xidmətlərinə görə hesablaşmalar əhali qrupuna aid istehlakçılar üzrə dəyişilməz olaraq qalır.
Qərara əsasən qeyri-əhali istehlakçıları üçün istilik təchizatı xidmətlərinə görə hesablaşmalar "Azəristiliktəchizat" ilə müqavilə ilə müəyyən edilmiş tariflərlə həyata keçiriləcək.
Qeyri-əhali istehlakçıları "Azəristiliktəchizat"ın ümumi abonentlərinin 1,67% -ni, istilik təchizatı üzrə satışının isə 16%-ni təşkil edir.скачать dle 11.3

Расширены полномочия "Азеристиликтеджхизат"
В Азербайджане тарифы на услуги теплоснабжения для небытовых потребителей выведены из-под государственного регулирования, эти полномочия переданы ОАО "Азеристиликтеджхизат".
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Тарифный (ценовой) совет, постановлением Кабинета министров от 3 апреля 2024 года определены структуры, регулирующие цены на услуги теплоснабжения. В связи с этим внесены изменения в перечень товаров (работ, услуг), цены (тарифы) на которые регулируются государством, и в постановление Кабмина "Об утверждении правил использования тепловой энергии" от 5 сентября 2023 года.
Указанное постановление вступило в силу с 1 сентября 2024 года.
Тарифный (ценовой) совет устанавливает тарифы на теплоснабжение только для потребителей, относящихся к группе населения. В новом отопительном сезоне расчеты за услуги теплоснабжения для потребителей, относящихся к группе населения, остаются неизменными.
Согласно постановлению, расчеты за услуги теплоснабжения для небытовых потребителей будут осуществляться по тарифам, установленным договором с "Азеристиликтеджхизат".
Небытовые потребители составляют 1.67% от общего числа абонентов "Азеристиликтеджизат" и 16% от продаж по теплоснабжению.скачать dle 11.3