Ombudsman ABŞ Konqresinin Azərbaycana qarşı qərəzli yanaşmalarını qətiyyətlə pisləyib
Amerika Birləşmiş Ştatları Konqresinin Tom Lantos İnsan Hüquqları Komissiyasında “Dağlıq Qarabağın süqutundan sonra Azərbaycanda insan hüquqları” adlı dinləmələrin təşkil olunması və çıxış edənlər tərəfindən mövcud olan faktların açıq şəkildə təhrif olunaraq Azərbaycana qarşı əsassız fikirlərin səsləndirilməsi ciddi təəssüf hissi doğurur.
Bu fikirləri Azərbaycanın İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva deyib.
Ombudsman bildirib ki, Azərbaycanın 2023-cü ildə həyata keçirdiyi lokal xarakterli antiterror tədbirləri beynəlxalq hüquqa, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinə tam şəkildə uyğun olub, mülki əhali heç bir zaman hədəfə alınmayıb: "Azərbaycan milliyyətindən, dinindən, dilindən, irqindən və digər mənsubiyyətindən asılı olmayaraq hər bir vətəndaşının, o cümlədən Qarabağda yaşayan erməniəsilli vətəndaşlarının beynəlxalq sənədlərdə və milli qanunvericilikdə təsbit olunmuş hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinə təminat verir".
"Otuz ilə yaxın işğal müddətində Ermənistan tərəfindən beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin, fundamental insan hüquqlarının davamlı olaraq pozulması, Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı itkin düşmüş 4 minə yaxın vətəndaşımızın taleyi barədə məlumatların ölkəmizə təqdim olunmaması, həmçinin torpaqlarımızın minalarla çirkləndirilməsi, ətraf mühitə ziyan vurulması, ekosid cinayətlərinin törədilməsi faktlarının gözardı edilərək ölkəmizə qarşı ittihamların səsləndirilməsi Azərbaycana münasibətdə ikili standartlar nümayiş etdirilməsinin və məsələyə qərəzli yanaşmanın təzahürüdür", - S.Əliyeva vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı əsassız ərazi iddiaları ilə həyata keçirdiyi işğalçılıq siyasəti nəticəsində beynəlxalq səviyyədə tanınmış Azərbaycan torpaqlarının iyirmi faizi bu ölkə tərəfindən işğal olunub, həmçinin yüz minlərlə soydaşımızın indiki Ermənistan ərazilərindən deportasiyaya məruz qalıb. ABŞ Konqresinin Azərbaycana qarşı ikili standartlar, birtərəfli və qərəzli yanaşmalar nümayiş etdirməsini qətiyyətlə pisləyir, əksinə, Ermənistan tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilmiş etnik təmizləmə və soyqırımı cinayətlərinə münasibət bildirməyə çağırırıq".

Омбудсмен Азербайджана осудила предвзятость Комиссии по правам человека конгресса США
Вызывает глубокое сожаление, что Комиссия конгресса США по правам человека провела слушания на тему прав человека в Азербайджане, где выступающие открыто исказили факты и выступили с необоснованными обвинениями в адрес страны.
Как сообщает Report, об этом заявила уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджана Сабина Алиева.
Омбудсмен отметила, что локальные антитеррористические меры, проведенные Азербайджаном в 2023 году, полностью соответствовали международному праву, в том числе нормам и принципам международного гуманитарного права, при этом гражданское население никогда не было мишенью.
"Азербайджан гарантирует защиту прав и свобод каждого гражданина, в том числе граждан армянского происхождения, проживающих в Карабахе.
Игнорирование фактов постоянного нарушения Арменией норм и принципов международного права, фундаментальных прав человека в течение почти 30 лет оккупации, непредоставление нашей стране информации о судьбе около 4 тыс. граждан, пропавших без вести во время Первой Карабахской войны, а также загрязнение азербайджанских земель минами, нанесение ущерба окружающей среде, совершение экоцида и при этом выдвижение обвинений против нашей страны является проявлением двойных стандартов и предвзятого подхода к Азербайджану.
Мы решительно осуждаем демонстрацию Конгрессом США двойных стандартов, одностороннего и предвзятого подхода к нашей стране и призываем выразить отношение к преступлениям по этнической чистке и геноциду, совершенным Арменией против азербайджанцев", - заявила омбудсмен.