Zelenski: Rusiya noyabrda keçiriləcək növbəti sülh sammitinə dəvət olunacaq
Növbəti Qlobal Sülh Sammiti 2024-cü ilin noyabrına planlaşdırılıb və sammitdə iştirak üçün Rusiyanın da dəvət edilməsi planlaşdırılır.
Bu barədə Fransanın “Le Monde” nəşri Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenskinin müvafiq bəyanatına istinadən xəbər verir.
Sammit zamanı Ukrayna Prezidenti münaqişənin sülh yolu ilə həlli üçün öz təkliflərini təqdim edəcək. Bu, müharibəni bitirmək üçün ətraflı plan olacaq.
Daha əvvəl İsveçrənın Rusiyanı Ukrayna üzrə sülh konfransına cəlb etmək üçün fəaliyyətini davam etdirdiyi bildirilmişdi.

Зеленский: На следующий саммит мира в ноябре будет приглашена Россия
Следующий Глобальный саммит мира запланирован на ноябрь 2024 года, для участия в котором планируется пригласить Россию.
Сообщает Le Monde со ссылкой на сответствующее заявление президента Украины Владимира Зеленского.
В ходе саммита украинский президент представит свои предложения по мирному урегулированию конфликта. Это будет детальный план окончания войны.
Ранее сообщалось о том, что Швейцария продолжает работать над привлечением России к мирной конференции по Украине.
Первый саммит мира проходил в швейцарском Бюргенштоке 15–16 июня.