Ukrayna Prezidenti Çini sülh konfransına dəvət edib
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski Çini iyunda İsveçrədə keçiriləcək sülh konfransında iştirak etməyə dəvət edib.
RTL-yə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Ukrayna dövlət başçısı AFP-yə müsahibəsində bildirib.
“Mən istərdim ki, Çin sülh sammitində iştirak etsin”, - o vurğulayıb.
V.Zelenski bildirib ki, Pekin və digər dünya oyunçuları Rusiyaya təsir etmək imkanlarına malikdirlər: “Çin liderləri belə bir hisslə yaşayırlar ki, Rusiya müharibəni uduzsa, bu, Rusiya üçün məğlubiyyət deyil, ABŞ-nin qələbəsidir. Buna görə də onlar üçün bu, Ukraynanın qələbəsi və ya Rusiyanın məğlubiyyəti deyil, Qərbin qələbəsidir. Onlar bu iki anlayış arasında balans tapmaq istəyirlər”.
Qeyd edək ki, iyunun 15-16-da İsveçrənin Lütsern şəhəri yaxınlığında Ukrayna ilə bağlı konfrans keçirəcək.

Президент Украины пригласил Китай на мирную конференцию в Швейцарии
Президент Украины Владимир Зеленский пригласил Китай принять участие в мирной конференции в Швейцарии в июне.
Как передает Median.Az со ссылкой RTL, об этом глава украинского государства заявил в интервью AFP.
"Я бы хотел, чтобы Китай участвовал в саммите мира", - сказал Зеленский, добавив, что Пекин и другие мировые игроки "имеют влияние на Россию".
"Китайские лидеры живут с ощущением, что если Россия проиграет войну, то это не поражение для России, а победа для Соединенных Штатов. Поэтому для них это не победа Украины и не поражение России, это победа Запада. И они хотят найти баланс между этими двумя понятиями", - добавил Зеленский.
Отметим, что Швейцария проведет 15-16 июня конференцию по Украине недалеко от города Люцерн.скачать dle 11.3