15.06.2024 13:12 1 236
Məlumata görə, 15-16 iyun tarixlərində İsveçrənin mərkəzindəki Bürgenstok kurortunda keçiriləcək "Qlobal sülh sammiti"ndə Ukraynanın sülh formulu müzakirə olunacaq.
Sammitin məqsədi sülh prosesinə başlamaq, etimad mühiti yaratmaq və belə bir prosesə doğru növbəti addımlar üçün ideyaları müəyyən etməkdir.
Sülh konfransında dünyanın müxtəlif ölkələrindən 57 dövlət və hökumət başçısının da daxil olduğu 100 nümayəndə heyəti iştirak edəcək.
Qeyd edək ki, sülh sammitinin proqramına sülh formulunun üç bəndi - nüvə təhlükəsizliyi, ərzaq təhlükəsizliyi və humanitar məsələlər üzrə plenar iclaslar daxildir.

В Швейцарии начинается двухдневный Саммит мира
Председатель Федерального совета Швейцарии Виола Амгерд в субботу, 15 июня, откроет двухдневный Глобальный саммит мира, посвященный обсуждению украинской "формулы мира".
Глобальный саммит мира продлится 15-16 июня на курорте Бюргеншток в центральной Швейцарии. Как заявляют в швейцарском правительстве, цель саммита - "инициировать мирный процесс, создать атмосферу доверия и очертить идеи для следующих шагов на пути к такому процессу".
В мирной конференции примут участие 100 делегаций, в том числе 57 глав государств и правительств со всего мира.
Программа Саммита мира предусматривает пленарные заседания и дискуссии по трем пунктам "формулы мира" - ядерная безопасность, продовольственная безопасность и гуманитарное измерение.