Argentinada inflyasiya 90%-i keçib
Argentinada 2024-cü ilin avqust ayında istehlak qiymətləri indeksinin ümumi səviyyəsi 4,2%, ilin əvvəlindən isə 94,8% artıb. 2023-cü ilin eyni ayı ilə müqayisədə artım 236,7% təşkil edib.
Bu barədə ölkənin Statistika və Siyahıyaalma İnstitutunun açıqladığı məlumatda deyilir.
Qiymət artımının 4% olduğu iyul ayı ilə müqayisədə avqustda inflyasiya bir qədər də sürətlənib. İndeksə daha çox kommunal xidmətlər (+7%), təhsil (+6,6%) və nəqliyyat (+5,1%) qiymətlərinin artımı təsir edib.
Qeyd edək ki, Argentina bir neçə ildir ki, ən yüksək inflyasiyaya malik ölkələr sırasındadır. 2023-cü ilin sonunda qiymət artımı 211,4%, 2022-ci ildə 94,8%, 2021-ci ildə 50,9% olub. 19 noyabr 2023-cü ildə Xavyer Mileyin prezident seçilməsindən sonra qiymət artımı əhəmiyyətli dərəcədə sürətlənib. Onun hökumətinin ilk tədbirlərindən biri dolların rəsmi məzənnəsini bir dollar üçün 366 pesodan 800 pesoya qaldırmaq olub.скачать dle 11.3

Инфляция в Аргентине с начала 2024 года превысила 90%
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, это следует из данных, которые опубликовал институт статистики и переписи республики.
"Общий уровень индекса потребительских цен в августе 2024 года вырос на 4,2%, с начала года - на 94,8%. По сравнению с аналогичным месяцем 2023 года рост составил 236,7%", - говорится в докладе.
По сравнению с июлем, когда рост цен составил 4%, инфляция в августе немного ускорилась. Сильнее всего на индекс повлиял рост цен на коммунальные услуги (+7%), образование (+6,6%) и транспорт (+5,1%).
Аргентина уже несколько лет входит в число стран с самой высокой инфляцией. По итогам 2023 года рост цен составил 211,4%, 2022 года - 94,8%, 2021 года - 50,9%. Рост цен значительно ускорился после избрания президентом Хавьера Милея 19 ноября 2023 года. Одной из первых мер его правительства стало повышение официального курса доллара с 366 до 800 песо за доллар.