Ermənistan XİN: "Azərbaycanla Naxçıvan arasındakı yola üçüncü şəxslərin nəzarəti qəbuledilməzdir"
"Ermənistan Zəngəzurda Azərbaycanla Naxçıvan arasındakı yola üçüncü şəxslərin nəzarətini istisna edir".
-ın Ermənistan KİV-ə istinadən xəbərinə görə, bu sözləri Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan deyib.
"Dəhlizin yaradılması və ona nəzarətin üçüncü tərəfə verilməsini nəzərdə tutan heç bir şey müzakirə olunmur", - deyə o bildirib.
Mirzoyanın sözlərinə görə, hazırda vətəndaşların təhlükəsizliyi ilə bağlı məsələlərin həlli üçün hər iki tərəfdən özəl şirkətlərin cəlb edilməsi variantı müzakirə olunur. Nəzəri olaraq, onlar yük və ya sərnişin vaqonlarını müşayiət edə bilərlər.
"Nəqliyyat kommunikasiyalarının bloklanması halında, bütün dəmiryol xətti boyunca üçüncü şəxslərə məxsus dövlət və ya özəl şirkətin mövcudluğu bizim üçün qəbuledilməzdir", - deyə o qeyd edib.скачать dle 11.3

Армения исключает контроль третьих сторон над дорогой между Азербайджаном и Нахчываном
Армения исключает контроль со стороны третьих сил над дорогой между Азербайджаном и Нахчываном в Зангезуре.
Об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, отвечая на вопрос Sputnik Армения.
"Ничего того, что подразумевает создание коридора и передачи его контроля какой-либо третьей стороне не обсуждается", - сказал он.
По его словам, на данный момент обсуждается вариант привлечения частных компаний с обеих сторон, для решения вопросов безопасности граждан. Теоретически они могут сопровождать товарные или пассажирские вагоны.
"В случае разблокирования транспортных коммуникаций, присутствие по всей линии железной дороги компании, государственной или частной, принадлежащей третьим силам, для нас неприемлемо", - сказал Мирзоян.скачать dle 11.3