Son 5 ildə neçə uşaq övladlığa verilib?
Övladlığagötürmə sahəsində idarəetmənin Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinə həvalə olunduğu 1 noyabr 2019-cu ildən bu günədək Nazirliyin tabeliyindəki Sosial Xidmətlər Agentliyi tərəfindən 622 uşaq övladlığa verilib.
Bu barədə APA-ya Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, onlardan 310-u oğlan, 312-si qızdır.
Nazirliyin digər fəaliyyət sahələrində olduğu kimi, övladlığagötürmə sahəsində də idarəetmə və xidmətlər elektron infrastruktur üzərindən həyata keçirilir.
Övladlığa verilən uşaqların ailələrdə fiziki-mənəvi inkişafının təmin olunmasına nəzarət edilir. Bu məqsədlə həmin uşaqlar 18 yaşına çatanadək övladlığagötürmənin ilk ilində hər rüb, növbəti illərdə ildə bir dəfə olmaqla monitorinqlər həyata keçirilir. Ötən dövrdə 6 minə yaxın belə monitorinq həyata keçirilib.скачать dle 11.3

В Азербайджане за последние 5 лет более 600 детей обрели новые семьи
С момента передачи полномочий по управлению процессом усыновления Министерству труда и социальной защиты населения Азербайджана 1 ноября 2019 года, подведомственное ему Агентство социальных услуг передало на усыновление 622 ребенка.
Об этом АПА сообщили в пресс-службе министерства.
Среди усыновленных (удочеренных) детей практически поровну мальчиков и девочек - 310 и 312 соответственно. Как и в других сферах деятельности ведомства, управление и услуги в области усыновления осуществляются через электронную инфраструктуру, что повышает прозрачность и эффективность процесса.
Минтруда уделяет большое внимание дальнейшей судьбе усыновленных (удочеренных) детей. До достижения ими 18-летнего возраста проводится строгий мониторинг условий их физического и морального развития в новых семьях. В первый год после усыновления такие проверки проходят ежеквартально, в последующие годы - раз в год. За отчетный период было проведено около 6 тыс. подобных мониторингов.скачать dle 11.3