KİV: BVF nümayəndələri sentyabrın əvvəlində Ukraynaya gedəcək
Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) nümayəndələri Kiyevə 1,1 milyard dollar yardımla bağlı qərar vermək üçün sentyabrda Ukraynaya səfər edəcəklər.
Bu barədə “Bloomberg” mənbələrə istinadən xəbər verib.
Məlumata görə, nümayəndə heyətinin səfəri sentyabrın 4-də başlayacaq və təxminən bir həftə davam edəcək. Agentlik qeyd edir ki, bu müddət ərzində fondun mütəxəssisləri ölkənin büdcə proqnozunu təhlil edəcək və Kiyevə 15,6 milyard dollarlıq yardım proqramından 1,1 milyard dollar məbləğində növbəti tranşın ayrılması barədə qərar qəbul edəcəklər.
Eyni zamanda avqustun 29-da BVF-nin Ukraynada işləyən əməkdaşları fondun rəhbərliyi ilə qeyri-rəsmi görüşdə iştirak edəcək və onları mövcud maliyyə vəziyyəti barədə məlumatlandıracaqlar.
2023-cü ilin martında BVF Ukrayna üçün 15,6 milyard dollar məbləğində dörd illik proqramı təsdiqləyib. Maliyyə almaq üçün Kiyev müəyyən öhdəlikləri yerinə yetirməlidir - sözdə struktur mayakları.скачать dle 11.3

СМИ: Представители МВФ направятся в Украину в начале сентября
Представители Международного валютного фонда (МВФ) в сентябре посетят Украину, чтобы принять решение о выделении Киеву помощи на сумму 1,1 млрд долларов.
Об этом сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на источники.
Согласно информации, визит делегации начнется 4 сентября и продлится около недели. За это время специалисты фонда проведут анализ бюджетного прогноза страны и примут решение о выделении Киеву следующего транша на сумму 1,1 млрд долларов из программы помощи в 15,6 млрд долларов, отмечает агентство.
29 августа сотрудники МВФ, которые работают в Украине, примут участие в неформальной встрече с руководством фонда и проинформируют о нынешней финансовой ситуации, говорится в сообщении.
В марте 2023 года МВФ утвердил для Украины четырехлетнюю программу в размере 15,6 млрд долларов. Для получения финансирования Киев должен выполнять определенные обязательства - так называемые структурные маяки. Средства от МВФ поступают отдельными траншами после ревизии исполнения этих условий. Предыдущий транш в размере 2,2 млрд долларов Украина получила в начале июля по итогам четвертого пересмотра.скачать dle 11.3