IMF Argentinanın 20 milyard dollar kredit almasını təsdiqləyib
Beynəlxalq Valyuta Fondu (IMF) Argentinaya 20 milyard dollar kredit ayrılmasını təsdiqləyib, ilk tranş 12 milyard dollar təşkil edəcək.
Bu barədə ölkənin iqtisadiyyat naziri Luis Kaputo mətbuat konfransında bildirib.
“Biz IMF-dən dərhal 12 milyard dollar məbləğində tranş alacağıq. Bu pullar çərşənbə axşamı, 15 aprel tarixində daxil olacaq”, – o söyləyib və əlavə edib ki, ölkə iyunda daha 2 milyard dollar alacaq.
Argentina hökuməti dəqiqləşdirib ki, proqramın müddəti 10 ildir, bunun 4,5 ili güzəştli dövr təşkil edəcək. “Bu proqram mərkəzi bankın ehtiyatlarını gücləndirmək üçün istifadə olunacaq”, – prezident administrasiyasının bəyanatında deyilir.
İqtisadiyyat naziri həmçinin bildirib ki, iyunadək Argentina digər beynəlxalq təşkilatlardan daha 3,6 milyard dollar almağı planlaşdırır.скачать dle 11.3

МВФ одобрил выделение Аргентине кредита на $20 млрд
Международный валютный фонд (МВФ) одобрил выделение Аргентине кредита на $20 млрд, первый транш составит $12 млрд.
Об этом на пресс-конференции сообщил министр экономики страны Луис Капуто.
"Мы сразу получим от МВФ транш в размере $12 млрд. Эти деньги поступят во вторник, 15 апреля", - сказал он, добавив что еще $2 млрд страна получит в июне.
В правительстве Аргентины уточнили, что срок программы - 10 лет, из которых льготный период составит 4,5 года. "Это программа будет использована для укрепления резервов центробанка", - говорится в заявлении администрации президента.
Министр экономики также сообщил, что до июня Аргентина рассчитывает получить еще $3,6 млрд от других международных организаций.скачать dle 11.3