Azərbaycanda ən çox xarici borc cəlb edən dövlət qurumları - SİYAHI
1 iyul 2024-cü il tarixinə Azərbaycanın xarici dövlət borcu 5 milyard 361.3 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Bu dövrdə xarici dövlət borc portfelinin 2 milyard 176.687 milyon ABŞ dolları (40.6%-i) büdcə kəsirinin bağlanılması üzrə hökumət adından çıxış edən Maliyyə Nazirliyi tərəfindən, 3 milyard 184.612 milyon ABŞ dolları (59.4%-i) isə digər icraçı qurumlar tərəfindən həyata keçirilən proqram və layihələr üzrə cəlb edilmiş öhdəliklərin payına düşür.
Aşağıdakı cədvəldə 1 iyul 2024-cü il tarixinə dövlət qurumlarının proqram və layihələri həyata keçirmək üçün cəlb etdiyi xarici borcun məbləği verilib.

Названы госучреждения Азербайджана, лидирующие по объему привлечения внешнего долга
По состоянию на 1 июля 2024 года внешний государственный долг Азербайджана составил 5 млрд 361,3 млн долларов.
Об этом сообщили в Министерстве экономики.
Согласно информации, за этот период Министерством финансов, действующим от имени правительства, для закрытия дефицита бюджета было привлечено 2 млрд 176.687 млн долларов (40,6 %) портфеля внешнего государственного долга и 3 млрд 184.612 млн долларов (59,4%) по программам и проектам, реализуемым другими исполнительными органами.
В таблице ниже представлены суммы по внешнему долгу, привлеченные государственными структурами для реализации программ и проектов по состоянию на 1 июля 2024 года.