Reketçilikdə ittiham olunan jurnalistlərin istintaqı başa çatıb
"Bizim dövr" qəzetinin və Aktualinfo.az saytının baş redaktoru Surxay Əliyev və onunla birgə həbs edilən müavini Hikmət Nəcəfli barəsində cinayət işi üzrə ibtidai istintaq başa çatıb.
"Report" xəbər verir ki, hər iki şəxs barəsində toplanan materiallar baxılması üçün Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinə göndərilib.
Cinayət işi hakim Elmin Rüstəmovun icraatına verilib.
İş üzrə 10 nəfər zərərçəkmiş şəxs qismində tanınıb.
Məhkəmənin hazırlıq iclası avqustun 15-ə təyin edilib.
Qeyd edək ki, baş redaktor və müavini bir müddət əvvəl Daxili İşlər Nazirliyinin Baş Mütəşəkkil Cinayətkarlığa Qarşı Mübarizə İdarəsi tərəfindən həbs edilib.
Onlar dələduzluqda və hədə-qorxu ilə pul tələb etmədə təqsirləndirilirlər.
Xatırladaq ki, Surxay Əliyev, müavini Hikmət Nəcəfli və "Gündəlik Bakı" qəzetinin baş redaktoru Habil Vəliyev hələ bir neçə il bundan öncə də eyni ittihamla Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən həbs edilmişdilər. Habil Vəliyev də hazırda eyni ittihamlarla həbs edilib. Onun da cinayət işinə Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində baxılır.скачать dle 11.3

Завершено расследование уголовного дела журналистов-рэкетиров
Завершено предварительное расследование уголовного дела в отношении главного редактора сайта aktualinfo.az и газеты Bizim dövr ("Наша эпоха") Сурхая Алиева и его заместителя Хикмета Наджафли.
Как сообщает Report, собранные в отношении обоих лиц материалы были направлены на рассмотрение в Бакинский суд по тяжким преступлениям.
Дело передано в производство судьи Эльмина Рустамова.
Потерпевшими по делу признаны 10 человек.
Подготовительное заседание суда назначено на 15 августа.
Отметим, что С.Алиев и Х.Наджафли были арестованы некоторое время назад Главным управлением по борьбе с организованной преступностью МВД. Их обвинили в мошенничестве и вымогательстве.
Напомним, что С.Алиев, Х.Наджафли и главный редактор газеты Gündəlik Bakı ("Ежедневный Баку") Габиль Велиев еще несколько лет назад были арестованы в ходе спецоперации Службы государственной безопасности по тому же обвинению. Г.Велиев в настоящее время арестован. Возбужденное в его отношении уголовное дело рассматривается в Бакинском суде по тяжким преступлениям.скачать dle 11.3