Reketçilikdə ittiham olunan jurnalistlərə hökm oxunub
“Bizim dövr" qəzetinin, həmçinin Aktualinfo.az saytının baş redaktoru Surxay Əliyev və onunla birgə həbs edilən müavini Hikmət Nəcəflinin barələrində olan cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi yekunlaşıb.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Elmin Rüstəmovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə hökm oxunub.
Hökmə əsasən, Surxay Əliyev 7 il 6 ay, Hikmət Nəcəfli isə 8 il müddətə azadlıqdan məhrum edilib. Həmçinin hökmlə onlar 3 il müddətinə müəyyən vəzifə tutmaq hüququndan da məhrum ediliblər.
Xatırladaq ki, ötən prosesdə dövlət ittihamçısı Surxay Əliyevin 9 il, Hikmət Nəcəflinin isə 9 il 6 ay müddətə azadlıqdan məhrum edilməsini məhkəməyə təklif etmişdi.
Qeyd edək ki, baş redaktor və müavini bir müddət əvvəl Daxili İşlər Nazirliyi (DİN) Baş Mütəşəkkil Cinayətkarlığa Qarşı Mübarizə İdarəsi tərəfindən həbs olunub.
Onlar dələduzluqda və hədə-qorxu ilə pul tələb etmədə təqsirləndirilirlər.
Xatırladaq ki, Surxay Əliyev, müavini Hikmət Nəcəfli və “Gündəlik Bakı” qəzetinin baş redaktoru Habil Vəliyev hələ bir neçə il bundan əvvəl də eyni ittihamla Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən həbs edilmişdi. Habil Vəliyev də hazırda eyni ittihamlarla həbs olunub. Onun da cinayət işinə Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində baxılır.скачать dle 11.3

Бакинский суд вынес приговор обвиняемым в рэкете журналистам
Приговор был оглашен на судебном заседании под председательством судьи Бакинского суда по тяжким преступлениям Эльмина Рустамова.
Сурхай Алиев приговорен к 7 годам и 6 месяцам лишения свободы, а Хикмет Наджафли - к 8 годам. Приговор также лишил их права занимать определенные должности сроком на 3 года.
Напомним, что на предыдущем судебном заседании государственный обвинитель попросил приговорить Сурхая Алиева к 9 годам лишения свободы, а Хикмета Наджафли – к 9 годам и 6 месяцам.
Ранее оба были арестованы Главным управлением по борьбе с организованной преступностью Министерства внутренних дел. Их обвинили в мошенничестве и вымогательстве денег.
Стоит отметить, что несколько лет назад Сурхай Алиев, Хикмет Наджафли и главный редактор газеты "Гюндалик Баку" Габиль Велиев уже задерживались СГБ по аналогичным обвинениям. Габиль Велиев в настоящее время находится под арестом, его дело рассматривается в Бакинском суде по тяжким преступлениям.