Qəri Counz Əli Əsədova məktub ünvanlayıb
bp-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Qəri Counz Azəri-Çıraq-Dərinsulu Günəşli (AÇG) yatağında yeni dördölçülü (4D) yüksək dəqiqlikli dənizdibi qovşaqlarla seysmik tədqiqat proqramının birinci mərhələsinin başa çatması münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədova məktub ünvanlayıb.
Məktubda icra müddəti 5 il nəzərdə tutulan layihənin bp-nin dünyada indiyədək həyata keçirdiyi ən böyük seysmik məlumat toplama proqramı olduğu vurğulanıb.
Bildirilib ki, seysmik tədqiqat proqramının məqsədi AÇG yatağının arxitektura və maye kontaktının dinamikası barədə ətraflı məlumat əldə etməkdir. Qeyd olunub ki, tədqiqatın aparılması AÇG tərəfdaşlarına gələcəkdə yatağın işlənilməsini səmərəli şəkildə optimallaşdırmağa kömək edəcək.
Q.Counz məlumat verib ki, 2024-cü ilin yanvar ayında başlanmış birinci seysmik tədqiqat qrafiki qabaqlamaqla və nəzərdə tutulandan daha az büdcə sərf etməklə tamamlanmışdır.
AÇG yatağının gələcəyinin təmin edilməsində mühüm addım olan bu tədqiqatı dəstəklədiyinə görə Azərbaycan hökumətinə minnətdarlıq bildirilib.
Eyni zamanda Azərbaycan ilə bp arasında sıx əməkdaşlığın davam edəcəyinə əminlik ifadə olunub.
Cavab məktubunda Baş nazir Əli Əsəvov Azərbaycan hökuməti ilə bp arasında uzun illərdir davam edən səmərəli əməkdaşlığın növbəti uğur hekayəsi olan bu tədqiqat proqramının həyata keçirilməsinə bp şirkətinin və bütün tərəfdaşların töhfəsini yüksək qiymətləndirib.
Birgə səylərlə adıçəkilən proqramın növbəti mərhələlərinin də uğurla icra olunacağına və gələcəkdə AÇG yatağının neftvermə potensialının maksimum reallaşdırılmasına xidmət edəcəyinə əminlik ifadə olunub.
Vurğulanıb ki, Azərbaycan Prezidenti tərəfindən hökumət qarşısında qoyulan prioritet vəzifələrə uyğun olaraq, bp-nin ölkəmizdəki fəaliyyətinə və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa bundan sonra da davamlı şəkildə lazımi dəstək göstəriləcək.скачать dle 11.3

Гэри Джонс проинформировал Али Асадова о завершении этапа программы сейсмоисследований на АЧГ
Региональный президент компании bp по Азербайджану, Грузии и Турции Гэри Джонс направил премьер-министру Азербайджанской Республики (АР) Али Асадову письмо в связи с завершением первого этапа программы сейсмических исследований с применением новых 4-мерных (4D) высокоточных подводных узлов на месторождении Азери-Чираг-Глубоководный Гюнешли (АЧГ).
Как сообщили в пресс-службе Кабинета министров, в письме подчеркивается, что проект, реализация которого рассчитана скором на пять лет, является крупнейшей программой сбора сейсмических данных, когда-либо осуществленной bp в мире.
Отмечается, что целью программы сейсмических исследований является получение детальной информации об архитектуре месторождения АЧГ. Проведение исследования поможет партнерам АЧГ оптимизировать разработку месторождения в будущем.
"Г.Джонс сообщил, что первое сейсмологическое исследование, начатое в январе 2024 года, было завершено с опережением графика и с меньшим бюджетом, чем планировалось.
Правительству Азербайджана выражена признательность за поддержку этого исследования, являющегося значительным шагом в обеспечении будущего месторождения АЧГ. В то же время выражена уверенность в том, что тесное сотрудничество между Азербайджаном и bp продолжится.
В ответном письме премьер-министр Али Асадов высоко оценил вклад bp и всех партнеров в реализацию этой исследовательской программы, назвав ее очередной историей успеха в многолетнем эффективном сотрудничестве между правительством Азербайджана и bp.
Выражена уверенность в том, что последующие этапы упомянутой программы будут успешно реализованы совместными усилиями и послужат максимальной реализации нефтяного потенциала месторождения АЧГ в будущем.
Подчеркивается, что в соответствии с приоритетными задачами, поставленными Президентом Азербайджана перед правительством, и впредь будет постоянно оказываться необходимая поддержка деятельности bp в нашей стране и взаимовыгодному сотрудничеству", - говорится в информации.скачать dle 11.3