Gürcüstanda yolun Azərbaycana gedən dolama hissəsinin tikintisi başa çatıb
Tbilisidən Azərbaycan sərhədinə gedən Bakurtsixe – Snori magistral yolunun bir hissəsinin tikintisi başa çatıb.
Yolun açılış mərasimi yerli televiziya kanallarında yayımlanıb.
“Bu yolun açılmasından sonra avtonəqliyyatın insanların sıx məskunlaşdığı Snori və ətrafındakı altı kənddən keçməməsi çox vacibdir, bu da həmin yaşayış məntəqələrinin yükünü azaldacaq. Yeni yol hərəkət və təhlükəsizlik standartlarını əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıracaq, hərəkət vaxtını üç dəfə azaldacaq və nəqliyyatın buraxılış qabiliyyətini 2,5 dəfə artıracaq”, – Gürcüstanın Baş naziri İrakli Kobaxidze tədbirdə deyib.
Öz növbəsində, Gürcüstanın regional inkişaf və infrastruktur naziri İrakli Karseladze qeyd edib ki, tikilmiş 18 kilometrlik yol Tbilisi – Bakurtsixe – Laqodexi – Azərbaycan beynəlxalq magistralının bir hissəsidir.
Əvvəllər tranzit marşrutu kiçik kəndlərdən keçirdi.
Qeyd edək ki, Gürcüstanın şərqindəki Kaxeti bölgəsində Bakurtsixe və Snori şəhərləri arasındakı dolama yol layihəsinə iki zolaqlı yol və altı körpü daxildir. Yolun yeni hissəsinin tikintisi 2022-ci ildə Asiya İnkişaf Bankının dəstəyi ilə başlanıb və təxminən 33 milyon dollara başa gəlib.скачать dle 11.3

В Грузии завершилось строительство объездного участка дороги в Азербайджан
"Очень важно, что после открытия этой дороги автотранспорт не будет передвигаться в густонаселенном Цнори и шести прилегающих селах, что обеспечит разгрузку этих населенных пунктов. Новая дорога значительно улучшит стандарты движения и безопасности, втрое сократит время перемещения и в 2,5 раза повысит пропускную способность транспорта", - заявил на церемонии премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе.
В свою очередь министр регионального развития и инфраструктуры Грузии Ираклий Карселадзе отметил, что построенная 18-километровая дорога является частью международной магистрали Тбилиси - Бакурцихе - Лагодехи - Азербайджан.
Ранее транзитный маршрут пролегал через небольшие села.
Проект объездной дороги между городами Бакурцихе и Цнори в регионе Кахети на востоке Грузии включает двухполосную трассу и шесть мостов. Строительство нового участка дороги началось в 2022 году при поддержке Азиатского банка развития, его стоимость составила около 33 млн долларов.