Peskov Moskvanın ABŞ səfirliyinin tam fəaliyyətinin bərpası ilə bağlı açıqlama verdi
"Moskvada ABŞ səfirliyinin işinin tam bərpası hələlik olmayacaq, çünki iki ölkə arasında münasibətlər hazırda yoxdur".
Bunu Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov bildirib.
"ABŞ-nin Moskvadakı səfirliyi heç yerə qayıtmayıb və hələlik qayıtmayacaq, çünki de-fakto hazırda ikitərəfli münasibətlərimiz yoxdur", - deyə Kreml nümayəndəsi vurğulayıb.
Xatırladaq ki, 2021-ci ildə Vaşinqtonun elan etdiyi anti-Rusiya sanksiyalarına və Rusiya diplomatlarının növbəti qovulmasına cavab olaraq Moskva ABŞ-nin diplomatik nümayəndəliyinə Rusiya və üçüncü ölkə vətəndaşlarını işə götürməsinə məhdudiyyətlər qoyub.
Rusiya diplomatları dəfələrlə vurğulayıblar ki, Moskva və Vaşinqton arasında əlaqələr mütləq minimuma endirilib. İki dövlətin diplomatik nümayəndəliklərinin normal işinin bərpası məsələləri tərəflərin dialoqu qoruduğu az sayda istiqamətlərdən biri idi. Bununla belə, Rusiya XİN-in qeyd etdiyi kimi, Rusiya ABŞ-nin bu istiqamətdə irəliləyişə nail olmaq istəyini görmür. Bundan əlavə, Vaşinqton daim Rusiya diplomatlarına vizaların verilməsini süni şəkildə gecikdirir.скачать dle 11.3

Песков: Возобновления полномасштабной работы посольства США в Москве пока не будет
Возобновления полномасштабной работы американского посольства в Москве пока не будет, так как взаимоотношений двух стран сейчас нет.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
"Никуда посольство Соединенных Штатов в Москве не возвращалось и не вернется пока, потому что де-факто у нас сейчас просто нет двусторонних отношений", - сказал представитель Кремля на встрече с участниками Фестиваля новых медиа.
В 2021 году в ответ на объявленные Вашингтоном антироссийские санкции и очередную высылку дипломатов РФ Москва ввела ограничения на наем диппредставительством США граждан России и третьих стран. Посольство США сообщило, что с 12 мая того же года уменьшит число предоставляемых консульских услуг, в том числе приостановит рассмотрение документов на визы, которые не предназначены для дипломатических поездок.
Российские дипломаты неоднократно подчеркивали, что контакты РФ и США сведены к абсолютному минимуму. Вопросы возобновления нормальной работы диппредставительств двух государств были в числе немногих треков, по которым стороны сохраняли диалог. Тем не менее, как констатировали в МИД РФ, Россия не видит у США желания добиться прогресса на этом направлении. Кроме этого Вашингтон постоянно искусственно затягивает выдачу виз российским дипломатам.