DTX tərəfindən saxlanılan İqbal Əbilovun həbsinin DETALLARI - Ermənistanla gizli sövdələşmələr və…
24 iyul 2024-cü ildə Bakı şəhəri Səbail Rayon Məhkəməsində Ermənistan xüsusi xidmət orqanlarının tapşırıqlarının icrasını həyata keçirməklə dövlətə xəyanət etməkdə şübhəli bilinən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı İqbal Şahin oğlu Əbilov barəsində qətimkan tədbiri seçilməsi ilə bağlı məhkəmə prosesi keçirilib.
Xarici ölkədə yaşayan adıçəkilən şəxs Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən keçirilmiş xüsusi əməliyyat tədbirləri nəticəsində saxlanılıb.
İqbal Şahin oğlu Əbilov üçüncü ölkə ərazisində məskunlaşıb Ermənistan xüsusi xidmət orqanı (XXO) nümayəndələrinin tapşırıqlarının icrasını həyata keçirməklə dövlətə xəyanət etməkdə, onlarla razılaşdırılmış qaydada Azərbaycan Respublikası ərazisində etnik zəmində nifrət və düşmənçiliyin salınmasına yönələn hərəkətlər etməkdə təqsirləndirilir.
Məhkəmə prosesində digər dəlillərlə yanaşı İqbal Əbilovun Yerevan Dövlət Universitetinin Şərqşünaslıq kafedrasının rəhbəri və Ermənistanda fəaliyyət göstərən Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru - Ermənistan xüsusi xidmət orqanlarının nəzarətində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü əleyhinə məqsədyönlü iş aparan Asatrian Garnik Seroboviç ilə "Skype" vasitəsilə apardığı gizli danışıqlar və sövdələşmələri də elan edilib.
Müəyyən olunur ki, İ.Əbilovun xarici xüsusi xidmət orqanlarının nümayəndələri ilə birgə müxtəlif ölkələrdə olan pozucu qüvvələri cəlb etməklə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü əleyhinə qondarma təşkilatın fəaliyyətini təşkil etməsinə, həmçinin Ermənistan XXO ilə əlaqəli Vardan Voskanyan və digərlərinin ölkəmizə qarşı düşmənçilik fəaliyyəti həyata keçirməsinə kömək etməsinə də şübhələr var.
Ona Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 274 (dövlətə xəyanət), 281.3 (xarici təşkilatların və onların nümayəndələrinin tapşırığı ilə dövlət əleyhinə yönələn açıq çağırışlar) və 283.1-ci (milli nifrət və düşmənçiliyin salınmasına yönələn hərəkətlər) maddələri ilə ittiham elan olunub.

Стали известны подробности ареста Игбала Абилова: тайные сделки с Арменией и...
Вышеуказанное лицо, проживающее за рубежом, было задержано в результате специальных оперативных мероприятий, проведенных Службой государственной безопасности (СГБ) Азербайджана.
Игбал Абилов обвиняется в государственной измене, путем выполнения заданий представителей органов спецслужб Армении, дислоцированных на территории третьей страны - совершении действий, направленных на разжигание ненависти и вражды на этнической почве на территории Азербайджанской Республики.
В ходе судебного процесса, наряду с другими доказательствами, были обнародованы секретные переговоры и сделки, проведенные Игбалом Абиловым по SKYPE с руководителем кафедры востоковедения Ереванского государственного университета и директором действующего в Армении Института востоковедения Гарником Асатряном, который ведет целенаправленную работу против территориальной целостности Азербайджана под контролем спецслужб Армении.
Установлены обоснованные подозрения организации Абиловым вместе с представителями иностранных спецслужб путем привлечения подрывных сил из разных стран деятельности так называемой организации против территориальной целостности Азербайджана, а также помощи Вардану Восканяну и другим лицам, связанным с армянскими спецслужбами, в осуществлении враждебной деятельности против Азербайджана.
Ему предъявлены обвинения по статьям 274 (государственная измена), 281.3 (публичные призывы, направленные против государства, совершенные по заданию иностранных организаций или их представителей) и 283.1 (возбуждение национальной, расовой, социальной или религиозной ненависти и вражды) Уголовного кодекса Азербайджана.