İran nüvə sazişini bərpa etməyə hazır olduğunu açıqlayıb
İranın yeni seçilmiş Prezidenti Məsud Pezeşkian Tehranın nüvə proqramı üzrə Birgə Hərtərəfli Fəaliyyət Planını (BHFP) bərpa etməyə hazırdır.
xəbər verir ki, bu barədə Pezeşkian hökumətinin formalaşdırılması üzrə məsləhət komitəsinin rəhbəri Məhəmməd Cavad Zərif "X" sosial şəbəkəsində bildirib.
“Bizim yeni hökumətimiz yeni seçilmiş prezident Pezeşkianın rəhbərliyi altında diplomatiyanın bu unikal nailiyyətinə qarşılıqlı riayət olunmasını təmin etmək üçün xoş niyyət addımı olaraq BHFP və İran qanunlarına uyğun şəkildə dialoq aparmağa hazırdır”, - o yazıb.
Zərif, həmçinin İran parlamentinin 2020-ci ilin dekabrında qəbul etdiyi “Sanksiyaların ləğvi və İran xalqının mənafeyinin müdafiəsi üçün strateji fəaliyyətlər haqqında” qanuna əməl olunmasının vacibliyini vurğulayıb. Bu sənəd ABŞ-nin 2018-ci ildə BHFP-dən birtərəfli qaydada çıxmasına cavab idi. Bundan sonra ABŞ-nin ovaxtkı Prezidenti Donald Tramp İrana qarşı sanksiyaları, o cümlədən neft ixracına embarqonu bərpa etmişdi.
Birgə Hərtərəfli Fəaliyyət Planı (BHFP) 2015-ci ildə BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi “beşliyi” və Almaniya ilə İran arasında sonuncuların nüvə hazırlaması ilə bağlı böhranı həll etmək məqsədilə imzalanıb. 2018-ci ildə ABŞ-nin ozamankı prezidenti Donald Tramp sazişdən çıxmaq qərarına gəlib. 2021-ci ildən BHFP-nin ilkin formasına qayıtmaq üzrə danışıqlar aparılsa da, bir neçə raunddan sonra 2022-ci ilin noyabrında dialoq nəticəsiz başa çatıb.
İran hakimiyyətinin fikrincə, Qərb Tehranın nüvə proqramının inkişafı üzərində mövcud nəzarət sistemlərini bərpa etməsi üçün BHFP-nin şərtlərinə tam şəkildə əməl etməlidir.скачать dle 11.3

Иран заявил о готовности возобновить ядерную сделку
Как передает Median.Az, об этом заявил глава консультационного комитета по формированию правительства Пезешкиана Мохаммад Джавад Зариф в соцсети X.
"Наше новое правительство под руководством избранного президента Пезешкиана готово вести диалог в духе доброй воли - в соответствии с СВПД и иранским законодательством - для обеспечения взаимного соблюдения [условий] этого уникального достижения дипломатии", - написал он.
Зариф также подчеркнул необходимость соблюдать принятый иранским парламентом в декабре 2020 года закон "О стратегических действиях по отмене санкций и защите интересов иранского народа". Этот документ стал ответом на односторонний выход США из СВПД в 2018 году, после которого действующий на тот момент американский президент Дональд Трамп восстановил антииранские санкции, включая эмбарго на экспорт нефти.
Совместный всеобъемлющий план действий (СВПД) был подписан постоянной "пятеркой" Совета Безопасности ООН и Германией с Ираном в 2015 году в целях преодоления кризиса вокруг его ядерных разработок. В 2018 году занимавший на тот момент пост президента США Дональд Трамп принял решение о выходе из договоренности. С апреля 2021 года велись переговоры о восстановлении СВПД в его первоначальном виде, однако после нескольких раундов они завершились безрезультатно в ноябре 2022 года.
По мнению иранских властей, Запад должен вернуться к полному соблюдению условий СВПД, чтобы восстановить имеющиеся системы контроля над развитием ядерной программы Тегерана.