Rusiya Ali Məhkəməsi Navalnı ilə bağlı çıxarılan son hökm barədə qərarı açıqladı
Rusiya Federasiyasının Ali Məhkəməsi müxalif siyasətçi Aleksey Navalnının ekstremist icmanın yaradılması işi üzrə son hökmü qüvvədə saxlayıb, hansı ki, bu hökm üzrə o, xüsusi rejimli koloniyada 19 il həbs cəzası almışdı.
Bu barədə Median.Az "İnterfaks"a istinadən bildirir.
Ali Məhkəmənin Mətbuat Xidmətindən verilən məlumata görə, Moskva Şəhər Məhkəməsinin 4 avqust 2023-cü il tarixli hökmü və Ümumi Yurisdiksiya üzrə Birinci Apellyasiya Məhkəməsinin 26 sentyabr 2023-cü il tarixli apellyasiya qərarı dəyişməz qalıb.
Beləliklə də, məhkəmə Navalnının, eləcə də ikinci fiqurantın - Navalnının "YouTube" layihəsinin texniki direktoru Daniel Xolodnının müdafiəsinin iş üzrə məhkəmə aktlarına qarşı kassasiya şikayətlərini təmin etməyib. Müvafiq qərar iyulun 2-də Ali Məhkəmə tərəfindən çıxarılıb.
Xatırladaq ki, Moskva Şəhər Məhkəməsi Navalnıya bir sıra əlavə cəzalar da tətbiq etməklə, xüsusi rejimli koloniyada 19 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası verib. Xolodnı isə məhkəmənin qərarı ilə əlavə cəzalar da tətbiq etməklə, ümumi rejimli koloniyada 8 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
Qeyd edək ki, Aleksey Navalnı ekstremist icma yaratmaqda, ekstremist fəaliyyəti maliyyələşdirməkdə və bir sıra digər cinayətlərdə, Xolodnı isə ekstremist fəaliyyəti maliyyələşdirməkdə və ekstremist icmada iştirakda təqsirli bilinib.скачать dle 11.3