BMT: "Dünya əhalisi azalmağa başlayacaq"
Hazırda Yer kürəsində səkkiz milyarddan çox insan var və əhalinin pik həddi 2080-ci illərə təsadüf edəcək.
kp.ru-ya istinadən xəbər verir ki, bunu Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) yeni proqnozu göstərir.
Alimlər hesab edirlər ki, yalnız on milyard nəfərə çatdıqdan sonra 2084-cü ildən etibarən dünya əhalisi azalmağa başlayacaq.
Tədqiqatçılar bildiriblər ki, hazırda dünyada qadınlar 1990-cı illə müqayisədə orta hesabla bir uşaq az dünyaya gətirirlər. Hazırda dünyada hər bir qadına orta hesabla 2,2 uşaq düşür.
Lakin demoqrafik proseslərin ətaləti 2084-cü ilə qədər əhalinin artımına səbəb olacaq. Bu nöqtədən sonra doğulanların sayının azalması ölümlərin sayının artması ilə müşayiət olunacaq və dünya əhalisi qocalmağa başlayacaq.
Xatırladaq ki, dünyanın ən sıx məskunlaşdığı iki regionu 2,3 milyard insanın yaşadığı Şərqi və Cənub-Şərqi Asiya, eləcə də 2,1 milyard insanın yaşadığı Mərkəzi-Cənubi Asiyadır. Statistikaya görə, Yer kürəsində qadınların sayı kişilərdən çoxdur.скачать dle 11.3

ООН: Население Земли продолжит расти до 2084 года
Как передает Median.Az со ссылкой на kp.ru, об этом говорит новый прогноз Организации Объединенных Наций (ООН).
Ученые полагают, что только с 2084 года население мира начнет сокращаться, достигнув при этом почти 10 млрд человек.
Федеральный институт демографических исследований (BiB) ранее уже представил некоторые тенденции. Исследователи заявляли, что сейчас женщины во всем мире рожают в среднем на одного ребенка меньше, чем в 1990 году. В среднем женщины во всем мире женщины имеют 2.2 ребенка.
Однако инерция демографических процессов станет причиной роста населения до 2084 года. После этой точки сокращение числа рождений будет сопровождаться ростом числа смертей, а население мира начнет стареть.
Напомним, двумя самыми густонаселенными регионами мира стали Восточная и Юго-Восточная Азия, где находится 2.3 млрд человек, и центрально-южная Азия - 2.1 млрд человек. Статистка также сообщает, что численность женщин на Земле выше, чем мужчин.