Sumqayıt sakinləri söküntüdən narazıdırlar - VİDEO
"Mahal" MTK evimizi uçurur. Sumqayıt şəhəri, Nizami küçəsindəki sakinlərin bəziləri razılaşsa da, əksəriyyət bunu istəmir. Onların verdiyi kompensasiya ilə buralardan ev almaq mümkün deyil".
Bu sözləri "Qafqazinfo"ya müraciətində Sumqayıt şəhər sakini Ramin Əliyev bildirib.
O, şirkət tərəfindən evlərinin sökülməsindən narazıdır:
"Şirkətin rəhbəri məni hədələyir. Deyir ki, razılaşmasan, evdən çıxmasan, sənə başqa cür təzyiq göstərəcəyik. Evimin hazırkı dəyəri çox qalxıb. Onların verdiyi kompensasiya maksimum 140 mindir. Halbuki biz o məbləğə ancaq çox kənardan ev ala bilərik. Onların verdiyi məbləğ 2 il öncə üçün yaxşı idi. Kimsə pul qazanacaq deyə biz özümüzə orada-burada yer axtarmalı olacağıq. Mən özüm paralimpiyaçıyam, proses çətindir, xəstə halımla bu problem mənə lazım deyil. "Mahal" MTK bizi çox incidir".
Vətəndaş düşünür ki, Sumqayıtda evlərin bahalaşması bu cür söküntü işləri aparan şirkətlər gəldikdən sonra olub.
Məsələ ilə bağlı "Mahal" MTK ilə əlaqə saxlanılıb. Şirkətdən verilən cavab isə belə olub:
"Orada kiməsə təzyiq göstərilməsi əsassızdır. Sakinlər şirkətdən qlobal rəqəmlər tələb edirlər. Mənzillərinə verilən qiymətlərlə razılaşmırlar və adətən məsələyə "fürsət" gözü ilə baxırlar".
Sakinlərlə MTK-lar arasında yaranmış bu problemlə bağlı Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinə də sorğu ünvanlanıb. Qurumdan vətəndaşların şikayəti ilə bağlı suala belə münasibət bildirilib:
"Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyəti tərəfindən sakinlərlə görüş keçirilib, sakinlərin müraciətləri dinlənilib və MTK rəhbərliyinə konkret tapşırıqlar verilib. Bu tapşırıqlar sakinlərin hüquqlarının qorunmasını və onların razılığının təmin edilməsini nəzərdə tutur".скачать dle 11.3

Квартирный вопрос по-азербайджански: застройщик против жителей - ВИДЕО
Жилищно-строительный кооператив (ЖСК) Mahal сносит наши дома. Хотя некоторые проживающие на улице Низами в Сумгайыте согласны, большинство этого не хочет. Компенсация, которую они предлагают, недостаточна для покупки жилья в этом районе.
Об этом Qafqazinfo заявил местный житель и паралимпиец Рамин Алиев.
"Мне угрожают, говоря, что если я не соглашусь и не выселюсь, они найдут другие способы давления. Стоимость моего дома сейчас значительно выросла. Максимальная компенсация, которую они предлагают - 140 000. На эти деньги мы сможем купить жилье только на окраине. Эта сумма была бы хороша два года назад. Теперь из-за чьей-то выгоды мы должны искать себе новое место. Я паралимпиец, и этот процесс очень сложен для меня из-за состояния здоровья. ЖСК Mahal очень нас мучает", - заявил он.
Р.Алиев считает, что рост цен на недвижимость в Сумгайыте начался именно с приходом подобных компаний, занимающихся сносом.
В связи с этим редакция Qafqazinfo обратилась в ЖСК Mahal.
"Утверждение о давлении на кого-либо безосновательны. Жильцы требуют завышенные суммы компенсаций. Они не согласны с предложенными ценами и часто рассматривают ситуацию как возможность получить выгоду", - говорится в заявлении.
По поводу проблемы, возникшей между жильцами и ЖСК, также был направлен запрос в Исполнительную власть (ИВ) города Сумгайыт.
"Были проведены встречи с жильцами, выслушаны их обращения и даны конкретные поручения руководству ЖСК. Эти поручения направлены на защиту прав граждан и обеспечение их согласия", - заявили в ИВ.скачать dle 11.3