27.06.2024 11:43 1 449
"Soyuq qəlyanaltıları öncədən hazırlayıb streçləyirlər, bu zaman havasızlıq olduğundan məhsullar tez turşuyur. Paytaxt salatının tərkibində toyuq əti olduğu üçün daha çox zəhərlənməyə rast gəlinir".
İnfeksionist Namiq Nəbiyev isə vurğulayıb ki, müəyyən qidalar günün altında qaldıqda, soyuducuda saxlanılmadığı halda da zəhərlənmə baş verə bilər:
"Kabab çəkib saatlarla günün altında saxlamaq da buna nümunədir. Bu cür zəhərlənmələr daha çox isti havalarda baş verir, lakin normalda hər bir ərzaqın xüsusi saxlanma şəraiti olmalıdır".
Restoran administratoru Asəf Həmidovun sözlərinə görə, mayonez tərkibli salatlar yay mövsümündə azaldılır. Yeməklər isə, toydan bir neçə saat öncə süfrəyə təqdim olunur.
Toyda zəhərlənmə hadisələri isə daha çox rayonlarda yaşanır. Toy sahibləri şadlıq evlərini icarəyə götürərək yeməkləri evdə hazırlayırlar.
Xatırladaq ki, iyunun 6-da Ağstafada şadlıq saraylarından birində keçirilən toy mərasimində kütləvi zəhərlənmə olmuşdu. Axşam saat 19:07-dən başlayaraq zəhərlənmə şübhəsi ilə 46 nəfər (12 kişi cinsli, 28 qadın cinsli, 6 uşaq olmaqla) Ağstafa Rayon Mərkəzi Xəstəxanasına müraciət etmişdi.

Столичный салат - частая причина отравлений на свадьбах (ВИДЕО)
После начала летнего сезона на некоторых свадебных торжествах были зарегистрированы случаи отравления.
По словам кулинара Бахруза Гальбинура, отравления чаще всего происходят из-за куриной продукции.
"Холодные закуски готовят заранее и заворачивают в пленку, из-за чего продукты быстро закисают из-за отсутствия воздуха. В составе столичного салата также есть куриное мясо, и поэтому случаи отравления происходят чаще", - отметил он.
Инфекционист Намиг Набиев подчеркнул, что отравление может произойти и в случае, если определенные продукты оставлены на солнце или не хранятся в холодильнике.
"Примером этого может служить шашлык, оставленный на солнце в течение нескольких часов. Такие отравления чаще происходят в жаркую погоду, но в норме каждый продукт должен иметь особые условия хранения", - сказал он.
По словам администратора ресторана Асафа Гамидова, летом количество салатов с майонезом сокращается. Блюда подаются на стол за несколько часов до свадьбы.
Случаи отравления на свадьбах чаще происходят в районах. Хозяева свадеб арендуют банкетные залы и готовят еду в домашних условиях.
Напомним, 6 июня в Агстафе произошло массовое отравление на свадебном торжестве в одном из банкетных залов. 46 человек (12 мужчин, 28 женщин и 6 детей) обратились в Агстафинскую центральную районную больницу с подозрением на пищевое отравление.