Boşanmaq istəyən arvadına xəsarət yetirən şəxslə bağlı QƏRAR
Ali Məhkəmədə Bakıda ondan boşanmaq istəyən arvadına xəsarət yetirməkdə təqsirləndirilən 1988-ci il təvəllüdlü Heydər Nadirovun barəsindəki qərardan yenidən verilən kassasiya şikayətinə baxılıb.
Xatırladaq ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə ona şərti cəza verilib. Bakı Apellyasiya Məhkəməsi onun şikayətini təmin etməyib. Ali Məhkəmənin qərarına əsasən, hökm və ya qərar tamamilə ləğv edilib, iş yenidən baxılması üçün apellyasiya instansiyası məhkəməsinə göndərilib. Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin qərarına əsasən, apellyasiya protesti təmin edilib, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin çıxardığı hökm dəyişdirilib və Heydər Nadirova 2 il 6 ay 29 gün müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası təyin edilib. Təqsirləndirilən şəxs barəsində seçilmiş başqa yerə getməmək haqqında iltizam qətimkan tədbiri həbs qətimkan tədbiri ilə əvəz olunub və o, məhkəmə iclas zalından həbs edilib.
Qeyd edək ki, hadisə 2022-ci il mayın 5-də paytaxt ərazisində qeydə alınıb. Jalə Nadirova məhkəmədə bildirib ki, əri Heydərin ailəyə laqeyd yanaşması, ona qarşı təhqiredici ifadələr işlətməsi və s. səbəblərə görə birgə yaşadıqları müddətdə aralarında tez-tez mübahisələr baş verib. Qadın ərindən bıçaqlanma hadisəsindən 5 ay əvvəl ayrılıb və boşanmaq üçün məhkəməyə müraciət edib. Boşanma barədə qərar birgə qəbul olunub və bundan sonra Jalə Nadirova kirayə evə köçüb. Buna baxmayaraq, əri onun yaşadığı ünvanı tapıb və hadisə də məhz orada baş verib. Heydər həmin ünvana gələrək Jalədən ona uşaqlarını göstərməyini istəyib və başqa bir kişi ilə münasibətdə olub-olmadığını soruşub. Jalə "yox" cavabı versə də, Heydər bu sualında israr edib və Jalə bezərək münasibəti olduğunu deyib. Bundan qəzəblənən Heydər əlindəki dəmir parçası ilə Jaləyə qarın nahiyəsindən xəsarət yetirib.скачать dle 11.3

Домашнее насилие не сойдет с рук: Верховный суд назначил наказание мужу
Как сообщает pravda.az, на процессе под председательством судьи Таира Кязымова было объявлено решение, согласно которому жалоба не была удовлетворена.
Напомним, по приговору Бакинского суда по тяжким преступлениям Г.Надирову было назначено условное наказание. Бакинский апелляционный суд отклонил его жалобу. По решению Верховного суда приговор и решение были полностью отменены, дело направлено в суд апелляционной инстанции на повторное рассмотрение. Решением Бакинского апелляционного суда апелляционный протест был удовлетворен, приговор Бакинского суда по тяжким преступлениям был изменен, и Г.Надирову было назначено наказание в виде лишения свободы сроком на 2 года, 6 месяцев и 29 дней. Мера пресечения в виде подписки о невыезде, избранная в отношении обвиняемого, была заменена на арест, и он был арестован в зале суда.
Отметим, что инцидент произошел в Баку 5 мая 2022 года. Жаля Надирова подверглась нападению со стороны мужа Гейдара, который нанес ей тяжелое ножевое ранение в область живота. Как стало известно в ходе судебного заседания, женщина неоднократно жаловалась на равнодушие супруга к семье и оскорбления с его стороны, что приводило к постоянным ссорам и конфликтам. Не выдержав такого отношения, Жаля решилась на развод и за пять месяцев до происшествия переехала жить отдельно на съемную квартиру. Однако даже расставание не остановило Гейдара. Выяснив новый адрес жены, он явился к ней домой и стал требовать встречи с детьми. Ослепленный ревностью, мужчина начал допытываться, не завела ли Жаля нового возлюбленного. Когда же женщина, устав от назойливых расспросов, призналась, что у нее якобы действительно есть отношения, Гейдар пришел в ярость. Схватив металлический предмет, он нанес супруге удар в живот, причинив серьезную травму.