Qazaxıstan rəsmisi: Ölkəmiz COP29-a böyük ümidlər bəsləyir
Qazaxıstan bu ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) böyük ümidlər bəsləyir.
Bunu Qazaxıstanın Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin iqlim siyasəti departamentinin direktoru Saule Sabiyeva deyib.
O bildirib ki, ölkəsi iqlim maliyyəsinin əsas aspektləri, tərəflərin iqlim həllinə necə nail olmaq niyyətində olduqları və ümumilikdə karbon neytrallığı üzrə öhdəliklərin yerinə yetirilməsi üzrə konsensus əldə etməyi gözləyir:
“Bakıda keçiriləcək COP29 Qazaxıstan üçün vacibdir. Müvafiq olaraq, biz COP29-dan, su hövzələri, ehtiyatları və Xəzər dənizində çirklənmənin monitorinqi üzrə xüsusi regional əməkdaşlıqdan mühüm nailiyyətlər gözləyirik".
İqlim problemlərinin həlli yollarından danışan S.Sabiyeva bildirib ki, Qazaxıstan “yaşıl iqtisadiyyat”a nail olmaq baxımından “yaşıl maliyyə” bazarının və “yaşıl taksonomiya”nın inkişafı kimi birgə regional həll yollarına ümid edir:
"Bu, regiona ekoloji cəhətdən təmiz məhsul istehsalına yönəlmiş investorların diqqətini cəlb etməyə imkan verəcək".
Tarixən Mərkəzi Asiya dünyanın iqlim dəyişikliyinə qarşı ən həssas regionlarından biri olub. Dünya Bankının məlumatına görə, 2050-ci ilə qədər regionda temperatur 4-5 dərəcə yüksələ bilər ki, bu da buzlaqların əriməsinə, su qıtlığına və torpaqların deqradasiyasına səbəb ola bilər. Buna görə də region ölkələrinin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və “yaşıl iqtisadiyyat”a keçid üçün birgə səyləri davamlı inkişaf üçün çox vacibdir.скачать dle 11.3

Развитие рынка зеленых финансов и таксономии - приоритеты Казахстана на COP29 в Азербайджане
Об этом заявила директор департамента климатической политики Министерства экологии и природных ресурсов Казахстана Сауле Сабиева.
"COP29 в Баку имеет важное значение для Казахстана, обе страны регионально относятся к Центральной Азии. Соответственно, мы ожидаем значительных достижений от COP 29, особого регионального сотрудничества по вопросам водных бассейнов, водных ресурсов и мониторинга загрязнения Каспийского моря",- отметила она.
Рассказывая о путях решения климатических проблем, Сабиева сказала, что Казахстан рассчитывает на совместные региональные решения в плане достижения зеленой экономики, такие как развитие рынка зеленых финансов и разработка зеленой таксономии, что даст возможность привлечь внимание к региону инвесторов, ориентированных на производство экологически чистых продуктов.
Исторически сложилось, что Центральная Азия является одним из наиболее уязвимых к изменению климата регионов мира. По данным Всемирного банка, к 2050 году температура в регионе может повыситься на 4-5°C, что приведет к таянию ледников, нехватке воды и деградации земель. Именно поэтому совместные усилия стран региона по борьбе с климатическими изменениями и переходу к зеленой экономике имеют решающее значение для устойчивого развития здесь.