YAP növbədənkənar parlament seçkisi ilə bağlı Prezidentə müraciət edəcək
Bu barədə qərar iyunun 20-də Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) İdarə Heyətinin növbəti iclasında qəbul edilib.
YAP Sədrinin müavini - Mərkəzi Aparatın rəhbəri Tahir Budaqov qeyd edib ki, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə çərçivə Konvensiyasının Tərəfləri Konfransının 29-cu sessiyasının və digər mötəbər beynəlxalq tədbirlərin keçiriləcəyi vaxtda - 2024-cü ilin noyabr ayında Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 981 maddəsinin II hissəsinə əsasən, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbəti seçkilər keçirilməlidir:
"Həm seçkinin, həm də qeyd olunan tədbirlərin yüksək səviyyədə təşkili mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bundan əlavə, həmin dövrdə ölkə parlamentinin tam fəaliyyətdə olmasının məqsədəmüvafiqliyi də nəzərə alınmalıdır. Altıncı çağırış Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi fəaliyyət dövrü ərzində dövlətin daxili və xarici siyasətini qanunvericilik səviyyəsində dəstəkləmək, dövlət idarəetməsinin təşkili və daha da təkmilləşdirilməsi fəaliyyətində yaxından iştirak etmək, yerlərdə seçicilərlə müntəzəm iş aparmaq, həmçinin parlament diplomatiyasının verdiyi imkanlardan səmərəli istifadə olunması sayəsində milli maraqları beynəlxalq məkanda təəssübkeşliklə təmsil etməklə üzərinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışıb. Hesab edirik ki, indiki şəraitdə də Milli Məclis dövlət maraqlarını üstün tutaraq Milli Məclisin buraxılması və seçkiin daha erkən keçirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış etməlidir".
Yeni Azərbaycan Partiyasını Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisində təmsil edən deputatlara altıncı çağırış Milli Məclisin buraxılması və növbədənkənar seçkisinin təyin edilməsi barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə müraciət olunması üçün təşəbbüs göstərmələrinin tövsiyə edilməsi barədə yekdil qərar qəbul edilib.скачать dle 11.3

Депутаты ПЕА обратятся к Президенту по поводу внеочередных парламентских выборов
На заседании было принято единогласное решение об инициировании депутатами Милли Меджлиса от правящей партии обращения к Президенту Азербайджана в связи с роспуском парламента страны.
Заместитель председателя ПЕА - руководитель Центрального аппарата Таир Будагов отметил, что согласно части II статьи 981 Конституции Азербайджанской Республики, очередные выборы в Милли Меджлис должны состояться в ноябре 2024 года. Однако в этот период запланировано проведение 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) и других важных международных мероприятий.
"Важное значение имеет высокий уровень организации как выборов, так и упомянутых мероприятий. Кроме того, необходимо учитывать целесообразность полноценного функционирования парламента страны в этот период. Милли Меджлис шестого созыва на протяжении всего периода своей деятельности стремился достойно выполнять возложенные на него обязанности, в том числе поддерживал внутреннюю и внешнюю политику государства на законодательном уровне, активно участвовал в организации и дальнейшем совершенствовании государственного управления, регулярно работал с избирателями на местах, эффективно использовал возможности парламентской дипломатии для представления национальных интересов на международной арене. Считаем, что в нынешних условиях Милли Меджлис, ставя во главу угла интересы государства, должен выступить с инициативой о роспуске парламента и проведении досрочных выборов", - подчеркнул Т.Будагов.
В итоге было единогласно принято решение рекомендовать депутатам от ПЕА в Милли Меджлисе проявить инициативу и обратиться к Президенту Азербайджанской Республики по вопросу роспуска парламента шестого созыва и назначения внеочередных выборов.скачать dle 11.3