İtaliya səfirindən vizaların verilməsində gecikmələrlə bağlı AÇIQLAMA
"Report" xəbər verir ki, bunu İtaliyanın Azərbaycandakı səfiri Luka Di Canfrançesko jurnalistlərin sualını şərh edərkən deyib.
"Biz bu məsələdən xəbərdarıq və bunun üzərində həm Romada, həm də burada bərabər şəkildə işləyirik. Ən yaxşı həll yolu axtarmaq üçün məsələnin mahiyyətini öyrənirik", - diplomat jurnalistlərə açıqlamasında bildirib.
O qeyd edib ki, Azərbaycandan İtaliyaya viza almaq üçün müraciətlərin sayının artması sevindiricidir, çünki bu, ölkəyə artan marağın göstəricisidir.
"Lakin biz həm də vizanı gözləməyə çox vaxt sərf olunmasından narazıyıq. Lakin bu, milli səviyyədə deyil, Avropa İttifaqının standartlarıdır və biz heç nə edə bilmərik", - səfir bildirib.скачать dle 11.3

Почему задерживается выдача виз: отвечает посол Италии
Как передает Report, об этом посол Италии в нашей стране Лука Ди Джанфранческо заявил, комментируя вопрос журналистов.
"Мы в курсе этого вопроса и работаем над ним как в Риме, так и здесь в равной степени. Выясняем суть вопроса в поисках лучшего решения",- сказал дипломат.
Он отметил, что рост обращений из Азербайджана за визами в Италию "не может не радовать", поскольку это свидетельство роста интереса к его стране.
"В то же время, мы недовольны тем, что много времени уходит в ожидании визы. Правда, это нормативы Европейского Союза, а не национального уровня, и мы ничего не можем сделать," - подчеркнул посол.