CAR-da prezident seçkiləri iyunun 14-də keçiriləcək
Cənubi Afrikada növbəti prezidentin seçkiləri iyunun 14-də ölkə parlamentinin aşağı palatasının - Milli Assambleyanın yeni tərkibinin iclasında baş tutacaq.
“Report” TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Cənubi Afrikanın baş hakimi Raymond Zondo bildirib.
“Cənubi Afrikanın növbəti prezidenti cümə günü, iyunun 14-də Keyptaunda saat 10:00-da işinə başlayacaq Milli Assambleyanın ilk iclasında seçiləcək”, - o deyib.
“Afrika Milli Konqresi” (ANC) partiyası dövlət başçısı vəzifəsinə Cənubi Afrikanın hazırkı prezidenti və partiyanın lideri Siril Ramafosanın namizədliyini irəli sürüb. Ona 400 deputatdan ibarət olan palatada 201 səs toplamaq kifayətdir.
Daha əvvəl xəbər verdiyimiz kimi, mayın 29-da Cənubi Afrikada keçirilən ümumi seçkilərdən sonra ANC Milli Assambleyada 159 deputat mandatı qazanıb. Hökuməti qurmaq və Ramafosanı ikinci prezidentlik müddətinə yenidən seçmək üçün onun 42 səsi çatmır.скачать dle 11.3

Выборы президента ЮАР состоятся 14 июня
Выборы следующего президента Южно-Африканской Республики состоятся 14 июня на заседании нового состава нижней палаты парламента - Национальной ассамблеи.
Как передает Report со ссылкой на ТАСС, об этом объявил главный судья ЮАР Раймонд Зондо.
"Следующий президент ЮАР будет избран в пятницу, 14 июня, в Кейптауне на первой сессии Национальной ассамблеи, которая начнет свою работу в 10:00", - сообщил он.
Партия "Африканский национальный конгресс" (АНК) выдвинула на пост главы государства действующего президента ЮАР и своего лидера Сирила Рамапосу. Ему необходимо набрать половину плюс один голос депутатов палаты, которая насчитывает 400 человек.
Как сообщалось ранее, по итогам состоявшихся в ЮАР 29 мая всеобщих выборов АНК завоевала в Национальной ассамблее 159 депутатских мандатов. Ей не хватает 42 голосов для формирования правительства и переизбрания Рамапосы на второй президентский срок.скачать dle 11.3