Ərdoğan Azərbaycan-Türkiyə hökumətlərarası iki sazişi təsdiqləyib
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan ölkəsi ilə Azərbaycan arasında imzalanan daha iki sazişi təsdiqləyib.
Bununla bağlı fərman "Resmi Qazete"də dərc olunub.
Fərmanla 2022-ci il dekabrın 22-də imzalanmış "Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkiyə Respublikası Hökuməti arasında tikinti işləri sahəsində əməkdaşlığa dair Protokol" qüvvəyə minib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən isə sənəd 2023-cü il martın 18-də təsdiq edilib.
Məlumata görə, Rəcəb Tayyib Ərdoğan 2023-cü il noyabrın 13-də imzalanmış "Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkiyə Respublikası Hökuməti arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığa dair Saziş"i də təsdiqləyib.
Sənəddə mədəni irs, kino, teatr, incəsənət, muzeylər, kitabxanaçılıq və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Saziş, həmçinin YUNESKO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrsin Qorunması üzrə Konvensiyası kontekstində iki ölkə arasında qarşılıqlı fəaliyyəti gücləndirmək məqsədi daşıyır.скачать dle 11.3

Эрдоган утвердил два азербайджано-турецких межправительственных соглашения
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подписал указы об утверждении двух азербайджано-турецких межправительственных соглашений.
В частности, утвержден Протокол о сотрудничестве в области строительных работ между правительствами Азербайджана и Турции, подписанный 22 декабря 2022 года. Данный документ был утвержден Президентом Азербайджана 18 марта 2023 года.
Кроме того, утверждено межправительственное Соглашение о культурном сотрудничестве между Азербайджаном и Турцией, подписанное 13 ноября 2023 года.
Данный документ предусматривает расширение сотрудничества в области культурного наследия, кино, театра, искусства, музеев, библиотечного дела и других сфер. Соглашение также направлено на усиление взаимодействия между двумя странами в контексте Конвенции об охране нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.скачать dle 11.3