Ermənistan və Ukraynada şantajçı-botlardan on milyonlarla avro qazanan fırıldaqçılar saxlanılıblar
Ermənistan və Ukraynada Avropanın ən böyük bot şəbəkəsini idarə edən və Avropa İttifaqı (Aİ) vətəndaşlarından pul tələb edən kibercinayətkarlar saxlanılıblar.
Məlumata görə, fırıldaqçılardan biri Ermənistanda, üçü isə Ukraynada yaxalanıb. Qeyd olunur ki, şübhəli şəxslərdən biri şantajçı-botları ilə portalların icarəsindən təxminən 69 milyon avro (127 milyon manat) qazanıb.
Təhlükəsizlik qüvvələri bot şəbəkələrini dağıtmaq üçün 100-dən çox serveri bağlayıb və 2000-dən çox domeni nəzarətə götürüb. Bu əməliyyat bir sıra Aİ ölkələri, ABŞ və Ukraynanın hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşlarının iştirakı ilə baş tutub və "Final" adlandırılıb. Bu, indiyə qədər kibercinayətkarlığa vurulan ən güclü zərbə adlandırılıb.
Qeyd edək ki, fırıldaqçılar tərəfindən istifadə edilən botlar zərər vurmaq məqsədilə insanların cihazlarına qoşulmaq üçün zərərli proqramlardan istifadə ediblər.

В Армении и Украине задержали мошенников, заработавших десятки миллионов евро на ботах-вымогателях
В Армении и Украине задержали киберпреступников, которые заведовали крупнейшей в Европе сетью ботнетов и вымогали деньги у граждан Европейского союза (ЕС).
Об этом сообщает Reuters со ссылкой на Европол.
Одного из мошенников поймали в Армении, а трех других - в Украине. Отмечается, что один из подозреваемых заработал на аренде порталов с ботами-вымогателями порядка 69 млн евро (немногим более 126,8 млн манатов - ред.).
Сообщается также, что силовики отключили более 100 серверов и взяли под контроль свыше 2 000 доменов, чтобы демонтировать ботнеты. Эта операция прошла при участии правоохранителей ряда стран ЕС, США и Украины и получила название "Финал". Ее назвали самым мощным ударом по киберпреступности на сегодняшний день.
Уточняется, что использовавшиеся мошенниками боты применяли вредоносное ПО, чтобы подключаться к устройствам людей с целью нанесения вреда.