Bu il neçə nəfər qohumu ilə EVLƏNİB?
Qohum evlilikləri dünyada qəbul edilməyən və hətta bir çox ölkədə qadağan olunan evlilik formasıdır. Buna baxmayaraq, Azərbaycan qohum evliliklərinin çoxluq təşkil etdiyi ölkələrdən hesab olunur.
Mütəxəssislər dəfələrlə bəyan edirlər ki, qohum evliliyi zamanı nikahdan dünyaya gələn uşaqlarda daha çox əqli, xromosom çatışmazlığı, əzələ boşluğu və bir sıra ciddi xəstəliklər yaranır. Bunu tibb də sübut edir. Bəzən ana bətnində heç bir problem yaşamayan körpədə dünyaya gələndən sonra fəsadlar özünü göstərir.
Ölkədə qohum nikahların sayında müşahidə olunan artım ölkənin gələcək nəsillərinə və genofonduna ciddi təsir edə bilər.
Maraqlıdır, il ərzində neçə nəfər qohumu ilə evlənib?
Statistika Komitəsindən Bizim.media-nın sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, təkcə 2023-cü ildə Ədliyyə Nazirliyinin qeydiyyat şöbələri tərəfindən qohumlar arasında qeydə alınmış nikaha daxilolma hallarının sayı 1 935 olub.
Qeyd edək ki, uzun müddətdir, yaxın qohumların evliliyinin qanunla qadağa edilməsi müzakirə olunsa da, hələ ki müsbət nəticə əldə olunmayıb.
Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən verilən məlumata əsasən, qohum hesab edilən şəxslər arasında qeydə alınmış nikahların sayı 2021-ci ildə 2 363, 2022-ci ildə isə 2 542 olub, belə nikahların pozulmasının sayı 2021-ci ildə 204 olub, 2022-ci ildə isə 608 olub.
2022-ci ildə qohum hesab edilən şəxslər arasında qeydə alınmış nikahların sayının çoxluğuna görə Bakı şəhəri (742), Mil-Muğan (296), Lənkəran-Astara (274), Qarabağ (226), Abşeron-Xızı (186) regionlarını xüsusi qeyd etmək lazımdır.
Belə nikahların pozulması halları isə 2022-ci ildə daha çox Bakı şəhəri (195), Abşeron-Xızı (69), Mil-Muğan (59), Mərkəzi-Aran (47), Lənkəran-Astara (38) regionlarında müşahidə olunub.

Сколько человек в этом году создали семью с родственниками?
Родственный брак - это форма брака, которая не принята в мире и даже запрещена во многих странах. Несмотря на это, Азербайджан считается одной из стран, где преобладают браки между родственниками.
Эксперты неоднократно заявляли, что у детей, рожденных в браке между родственниками, чаще развивается умственная, хромосомная недостаточность, мышечная слабость и ряд серьезных заболеваний. Это также доказано медициной. Иногда осложнения проявляются у ребенка после рождения, даже если в утробе матери не было никаких проблем.
Наблюдаемый рост числа родственных браков в стране может серьезно повлиять на будущие поколения и генофонд страны.
Интересно, сколько в Азербайджане человек за год вступили в брак со своими родственниками?
В ответ на запрос Bizim.Мedia в Госкомстате сообщили, что только в 2023 году отделами регистрации Министерства юстиции было зарегистрировано 1 935 случаев вступления в брак между родственниками.
Отметим, что вопрос о запрете браков между близкими родственников по закону обсуждается уже давно, однако положительного результата пока добиться не удалось.
Согласно данным Минюста, количество зарегистрированных браков между родственниками составило в 2021 году - 2 363, а в 2022 году - 2 542, количество расторжений таких браков - 204 и 608 в 2021 и 2022 годах соответственно.
Из числа зарегистрированных между родственниками браков в 2022 году следует особо отметить город Баку (742), Миль-Муганский (296), Лянкяран-Астаринский (274), Карабахский (226), Абшерон-Хызынский регионы (186).
Случаи расторжения таких браков в 2022 году больше всего наблюдались в Баку (195), Абшерон-Хызынском (69), Миль-Муганском (59), Центрально-Аранском (47), Лянкяран-Астаринском регионах (38).