Azərbaycanda alimin elmi dərəcəsi 11 ildən sonra geri alındı - SƏBƏB
Prezident yanında Ali Attestasiya Komissiyası Aynur Vaqif qızı Quliyevanın filologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini və dosent elmi adını geri alıb.
İqtisadiyyat.az xəbər verir ki, bu barədə komissiyanın Rəyasət Heyəti qərar qəbul edib.
Qərarın verilməsinə səbəb isə A.Quliyevanın dissertasiya işində aşkar olunmuş elmi plagiat faktının 11 ildən sonra üzə çıxması olub.
Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən A.Quliyevaya filologiya elmləri üzrə verilmiş FD seriyalı, 08389 nömrəli 29 oktyabr 2013-cü il tarixli fəlsəfə doktoru diplomu və filologiya elmləri sahəsinin 5718.01 - "Dünya ədəbiyyatı (ispan ədəbiyyatı) ixtisası üzrə verilmiş DS seriyalı, 08220 nömrəli 13 may 2022-ci il tarixli dosent attestatı etibarsız sayılıb.
Xatırladaq ki, plagiatlığı aşkar edilən dissertasiya işi müəllifin "Qabriel Qarsia Markesin yaradıcılığında fantastik realizmin xüsusiyyətləri ("Yüz ilin tənhalığı" romanı əsasında)" mövzusunda hazırladığı material olub.скачать dle 11.3

В Азербайджане ученого лишили степени 11 лет спустя - ПРИЧИНА
Высшая аттестационная комиссия при Президенте Азербайджанской Республики отозвала научную степень доктора философии по филологии и ученое звание доцента Айнур Гулиевой.
Как сообщает iqtisadiyyat.az, соответствующее решение принял президиум комиссии.
Причиной принятия данного решения стало выявление спустя 11 лет в диссертации А.Гулиевой факта научного плагиата.
Высшая аттестационная комиссия признала недействительными выданные А.Гулиевой диплом доктора философии серии FD №08389 от 29 октября 2013 года и аттестат доцента серии DS №08220 от 13 мая 2022 года по специальности "Всемирная литература (испанская литература)" - области филологических наук 5718.01.
Отметим, что плагиатом оказался подготовленный автором для диссертации материал на тему "Особенности фантастического реализма в творчестве Габриэля Гарсиа Маркеса (на основе романа "Сто лет одиночества")".скачать dle 11.3