"International Policy Digest": Sülhməramlıların Qarabağdan çıxarılması davamlı sülhə gətirə bilər
"Rusiya Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindən 2000-ə yaxın sülhməramlısını çıxarıb. Bu gözlənilməz addım Azərbaycan və Ermənistan arasında davam edən normallaşmaya töhfə verə bilər".
Bu barədə "International Policy Digest" nəşrində dərc olunan "Rusiya sülhməramlı kontingentinin Qarabağdan çıxarılması davamlı sülhə gətirə bilər" adlı məqalədə bildirilib.
Krişna Nagın müəllifi olduğu araşdırmada 2020-ci ildə iki ölkə arasında atəşkəs razılaşmasının şərtlərinə əsasən, bölgədə 1960 Rusiya hərbçisi, yüzlərlə zirehli transportyor və digər hərbi texnika yerləşdirildiyi və sülhməramlı mandatın 2025-ci ilin noyabrında başa çatmalı olduğu xatırladılıb:
"Beynəlxalq səviyyədə Azərbaycanın bir hissəsi kimi tanınan dağlıq bölgə, Sovet İttifaqının son günlərində başlayan Birinci Qarabağ müharibəsindən sonra təxminən 30 il ərzində Ermənistan tərəfindən işğal edilib. Azərbaycan 2020-ci ildə İkinci Qarabağ müharibəsi və 2023-cü ilin sentyabrında sülhməramlı kontingentin müdaxilə etmədiyi antiterror tədbirləri nəticəsində əraziyə nəzarəti bərpa edib. Bundan altı ay sonra Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov Rusiya sülhməramlılarının Qarabağdan çıxarılmasına başlandığını təsdiqləyib. Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev də Rusiya sülhməramlılarının Azərbaycan ərazisindən çıxarılması barədə məlumatı təsdiqləyib. "2020-ci il noyabrın 10-da imzalanmış Üçtərəfli Bəyanata əsasən, Azərbaycan Respublikasının ərazisində müvəqqəti olaraq yerləşdirilmiş Rusiya Federasiyası sülhməramlılarının ölkəmizin ərazisindən vaxtından əvvəl çıxarılması barədə hər iki ölkənin ali rəhbərliyi tərəfindən qərar qəbul edilib", - deyə o, AZƏRTAC informasiya agentliyinə münasibət bildirib".
Müəllif sülhməramlı kontingentin çıxarılmasının Rusiya ilə onun müttəfiqi Ermənistan arasında artan fikir ayrılığı fonunda baş verdiyinə diqqət çəkib:
"Ermənistan bu yaxınlarda Rusiyanın KTMT hərbi blokuna üzvlüyünü dayandırmaqla və ABŞ ilə birgə hərbi təlimlər keçirməklə Moskvadan uzaqlaşıb. İrəvan həm də Avropa İttifaqı ilə daha sıx inteqrasiyaya can atır. Bu yenidənqurma Azərbaycan və Ermənistana fikir ayrılıqlarını kənar müdaxilə olmadan birbaşa həll etmək imkanı verir. Bu yaxınlarda Bakı ilə İrəvan arasında dörd sərhəd kəndinin Azərbaycanın nəzarətinə verilməsi və iki ölkə arasında ilk sərhəd dirəklərinin quraşdırılması ilə bağlı razılaşma heç kimin iştirakı olmadan əldə edilib. Ötən ildən qəbul edilən Azərbaycan və Ermənistan münasibətlərinə qarışmamaq kimi Qərb yanaşması ümidverici görünür.
Sovet İttifaqının dağılmasını tənzimləyən 1991-ci il Alma-Ata Bəyannaməsinə əsaslanan ümumi sərhədin müəyyənləşdirilməsinə dair konsensus xüsusilə ümidvericidir. Azərbaycanı Naxçıvanla birləşdirən Ermənistan ərazisindən keçən nəqliyyat marşrutu olan Zəngəzur dəhlizi mübahisəli məsələ olaraq qalır. Buna baxmayaraq, Azərbaycan 2020-ci il bəyanatında nəzərdə tutulduğu kimi, Ermənistan ərazisinin 34 kilometrlik zolağı ilə Naxçıvanı Azərbaycandan ayıran avtomobil və dəmir yolunun birgə tikintisini dəstəkləyir. Azərbaycan Prezidentinin xüsusi tapşırıqlar üzrə nümayəndəsi Elçin Əmirbəyov Almaniyanın "Die Zeit" qəzetinə müsahibəsinə belə deyib: "Ermənistan təcrid vəziyyətindən çıxa bilər. O, tranzit haqlarını toplaya və Türkiyə ilə münasibətlərini yaxşılaşdıra bilər". E.Əmirbəyov əlavə edib ki, əgər Ermənistan bu təklifi rədd etsə, biz də İrandan cənuba doğru avtomobil və dəmir yolu çəkə bilərik ki, bu da cəmi 10 kilometr uzun olar".
Krişna Nag iki ölkə arasında əməkdaşlığa ciddi təkan kimi keçən ilin dekabrında, Ermənistanın Azərbaycanın bu il Bakıda COP29 konfransına ev sahibliyi etmək təklifini dəstəkləməsini göstərib.
"İki qonşu arasında bu ilk beynəlxalq dəstək jesti onu göstərir ki, kənar güclər öz geosiyasi planlarını sırımaqdan çəkindiyi təqdirdə regional əməkdaşlıq mümkündür. Fransa kimi ölkələr Cənubi Qafqaza müdaxilə etməmək siyasətini davam etdirməli, Azərbaycan, Ermənistan və Gürcüstana əməkdaşlıq etmələrinə, fikir ayrılıqlarını özlərinin həll etmələrinə imkan verməlidirlər. Bu yanaşma Şərqlə Qərbin qovşağında yerləşən regiona sülh gətirə bilər", - deyə müəllif sözlərini yekunlaşdırıb.скачать dle 11.3

International Policy Digest: Вывод российских миротворцев из Карабаха приведет к прочному миру
Россия вывела почти 2 000 миротворцев из Карабахского региона Азербайджана - неожиданный шаг, который может способствовать продолжающейся нормализации между Азербайджаном и Арменией.
Об этом говорится в статье, опубликованной International Policy Digest за авторством Кришны Наг.
Автор напоминает, что по условиям трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года, в регионе были дислоцированы 1 960 российских военнослужащих, а также размещены сотни единиц бронетранспортеров и другой военной техники. Срок действия миротворческого мандата истекал в ноябре 2025 года.
"Карабах, горный район, признанный на международном уровне частью Азербайджана, был оккупирован Арменией в течение почти трех десятилетий после первой Карабахской войны, которая началась в последние дни существования Советского Союза. Азербайджан восстановил контроль над территорией в результате второй Карабахской войны в 2020 году и контртеррористических мероприятий в сентябре 2023 года, в которые миротворческий контингент не вмешивался", - говорится в материале.
Далее приводятся слова пресс-секретаря Кремля Дмитрия Пескова о том, что шесть месяцев спустя Россия вывела свои войска из Карабаха. Хикмет Гаджиев, помощник Президента Азербайджана - заведующий отделом Администрации главы государства по внешней политике, подтвердил, что было достигнуто соглашение о выводе войск. "Решение о досрочном выводе российских миротворцев, временно дислоцированных на территории Азербайджанской Республики в соответствии с трехсторонним заявлением от 10 ноября 2020 года, было принято лидерами обеих стран", - сказал Х.Гаджиев государственному информационному агентству АЗЕРТАДЖ.
"Вывод миротворческого контингента происходит на фоне растущего раскола между Россией и ее союзником Арменией. Недавно Армения дистанцировалась от Москвы, приостановив свое членство в российском военном блоке ОДКБ и проведя совместные военные учения с Соединенными Штатами. Ереван также стремится к более тесной интеграции с Европейским союзом.
Эта реорганизация дает возможность Азербайджану и Армении урегулировать свои разногласия напрямую, без вмешательства извне. Недавнее соглашение между Баку и Ереваном о переходе под контроль Азербайджана четырех приграничных сел и установке первых пограничных столбов между двумя странами было достигнуто без чьего-либо участия. Принятый еще с прошлого года подход невмешательства Запада в отношения Азербайджана и Армении кажется многообещающим.
Особенно обнадеживает консенсус в отношении определения общей границы на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, которая регулировала распад Советского Союза.
Зангезурский коридор - транспортный маршрут через Армению, соединяющий Азербайджан с Нахчываном - остается спорным вопросом. Тем не менее Азербайджан поддерживает совместное строительство автомобильной и железной дороги через 34-километровую полосу армянской территории, отделяющую Нахчыван от Азербайджана, как это предусмотрено в заявлении от 2020 года", - отмечается в статье.
"Армения могла бы преодолеть свою изоляцию. Она могла бы получать доход с транзита и улучшить свои отношения с Турцией", - заявил немецкой газете Die Zeit представитель Президента Азербайджанской Республики по особым поручениям Эльчин Амирбеков. Если Армения отвергнет это предложение, добавил он, мы могли бы построить автомобильную и железную дороги в обход с юга через Иран, и этот путь будет длиннее всего на 10 км.
"Серьезный толчок на пути к сотрудничеству наметился в декабре прошлого года, когда Армения поддержала заявку Азербайджана на проведение конференции COP29 в Баку в этом году. Этот первый международный жест поддержки между двумя соседями указывает на то, что региональное сотрудничество возможно, если внешние державы воздержатся от навязывания своих геополитических планов.
Такие страны, как Франция, должны придерживаться политики невмешательства на Южном Кавказе, позволяя Азербайджану, Армении и Грузии сотрудничать и самим регулировать свои разногласия. Такой подход может принести мир в регион, расположенный на стыке Востока и Запада", - заключает автор.скачать dle 11.3