G7 ölkələrinin sammitində Azərbaycanın COP29-a hazırlıqla bağlı gördüyü işlərdən danışılıb
İtaliyada keçirilən G7 ölkələrinin vətəndaş cəmiyyəti sammitində “İnsan hərəkətliliyi və iqlim dəyişikliyi” adlı panel sessiyada COP29-un yüksək səviyyədə təşkili və bütün maraqlı tərəflər arasında konsensusun əldə edilməsi üçün Azərbaycanın gördüyü işlərdən danışılıb.
Bu barədə "Report"a COP29 Təşkilat Komitəsinin üzvü Pərvanə Vəliyeva məlumat verib.
O sessiyada çıxışı zamanı, həmçinin qlobal iqlim dəyişikliklərinə diqqət çəkərək kiçik ada dövlətlərinin yox olmaq təhlükəsi ilə üzləşməsinin həyəcan təbili üçün əsas olduğunu bildirib. Eyni zamanda iqlim dəyişikliyi səbəbiylə məcburi miqrasiya edən insanların hüquq və azadlıqlarının qorunmasının vacibliyini vurğulayıb:
"Miqrasiya, əhali hərəkəti və iqlim dəyişikliyi ilə bağlı məsələlərdə maraqlı tərəflər öz səylərini birləşdirməli, iqlim dəyişikliyinin səbəb olduğu miqrasiyanın aradan qaldırılmasında beynəlxalq əməkdaşlıq gücləndirilməlidir".
Pərvanə Vəliyeva qeyd edib ki, miqrantların yerdəyişməsi ilə bağlı onların səhiyyə xidmətlərinə əlçatanlığı da təmin edilməlidir:
"Təəssüflər olsun ki, əksər inkişaf etmiş ölkələrdə miqrantlar üçün tibbi sığorta təminatı hələ də yoxdur. Bu miqrantlara qarşı açıq diskriminasiyanın bariz nümunəsidir və iqlimlə əlaqəli yerdəyişmə edən insanlar üçün əlavə çətinlik yaradır".скачать dle 11.3

Парвана Велиева рассказала на саммите G7 о проделанной Азербайджаном работе по подготовке к COP29
Член оргкомитета COP29 Парвана Велиева рассказала на саммите G7 о проделанной Азербайджаном работе по подготовке к COP29.
Об этом Парвана Велиева сообщила Report.
Велиева отметила, что представила Азербайджан на панельной сессии на тему "Человеческая мобильность и изменение климата" на саммите гражданского общества стран G7 в Италии.
По словам Велиевой, также были затронуты усилия Азербайджана для достижения консенсуса между всеми заинтересованными сторонами в рамках COP29.
В ходе своего выступления она в том числе подчеркнула важность борьбы с изменением климата, одним из ужасающих последствий которого является угроза исчезновения малых островных государств.
Велиева подчеркнула важность защиты прав и свобод людей, вынужденных мигрировать из-за изменения климата. По ее словам, в вопросах, связанных с переселением населения и изменением климата, заинтересованные стороны должны объединить свои усилия и укрепить международное сотрудничество.скачать dle 11.3