Nazir: İqlim maliyyələşməsinin böyük hissəsini inkişaf etmiş ölkələr ayırmalıdır
“Report”un Tbilisiyə ezam olunmuş müxbiri xəbər verir ki, bunu Azərbaycanın maliyyə naziri Samir Şərifov Gürcüstanın paytaxtında Asiya İnkişaf Bankı (AİB) 57-ci İllik Toplantısı çərçivəsində keçirilən "Transformasiya üçün iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə sahəsində nəticələrin əldə edilməsi" seminarında deyib.
"Biz karbon qazı tullantılarının böyük hissəsinin dünyanın o qədər də çox ölkəsinin payına düşməsi faktı ilə məşğul olmalıyıq. Emissiya sahəsində lider olan şirkətlərin sayına baxsaq, bunlar da çoxdur. Buna diqqət yetirsək, onları iqlim proqramına cəlb etməyin yollarını tapacağıq", - nazir deyib.
S.Şərifovun sözlərinə görə, bu çətinliklərin öhdəsindən gəlmək üçün maliyyə resurslarının səfərbər edilməsi vacib məsələdir.
"Ancaq xatırlada bilərəm ki, 2008-ci il qlobal maliyyə böhranından sonra G20 bu problemi həll etmək üçün bir sıra mexanizmlər yaratdıqda dünya çox sürətli hərəkətlər göstərdi. Güman edirəm ki, bu, indi də edilə bilər", - nazir əlavə edib.
"Ancaq xatırlada bilərəm ki, 2008-ci il qlobal maliyyə böhranından sonra G20 bu problemi həll etmək üçün bir sıra mexanizmlər yaratdıqda dünya çox sürətli fəaliyyət göstərdi. Güman edirəm ki, bu, indi də edilə bilər", - nazir vurğulayıb.скачать dle 11.3

Шарифов: Большая часть климатического финансирования должна поступать из развитых стран
Как передает корреспондент Report из Тбилиси, об этом заявил министр финансов Азербайджана Самир Шарифов в ходе семинара "Достижение результатов в сфере борьбы с климатическими изменениями для трансформации", проводимого в рамках 57-го ежегодного собрания АБР в столице Грузии.
"Нам приходится иметь дело с тем фактом, что большая часть выбросов углекислого газа приходится на не такое большое число стран мира. Если мы посмотрим на число компаний, которые являются лидерами в области выбросов, их также намного. Если сосредоточиться на этом, мы найдем способы привлечь их к выполнению климатической программы",- сказал он.
По словам Шарифова, мобилизация финансовых ресурсов для преодоления этих трудностей - важный вопрос.
"Но я могу напомнить, что после глобального финансового кризиса 2008 года, мир продемонстрировал очень быстрые действия, когда G20 создала ряд механизмов для решения этой проблемы. Я полагаю, что подобное можно сделать и сейчас",- добавил министр.скачать dle 11.3