Astana Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesinə kömək etməyə hazırdır
“Astana danışıqlar üçün şərait yaradaraq, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesinə kömək etməyə hazırdır”.
Bunu Qazaxıstanın Rusiyadakı səfiri Dauren Abayev bu yaxınlarda ölkə prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin Azərbaycan və Ermənistan arasında Almatıda görüş keçirmək təşəbbüsünü şərh edərkən deyib.
“Əlbəttə, Qazaxıstan sülhlə bağlı bütün proseslərə kömək etməyə hazırdır. Bu, təkcə Rusiya və Ukrayna deyil, həm də Ermənistan və Azərbaycan, Suriya və İran məsələsidir. Vasitəçilik sözü yəqin ki, çox güclü səslənir, amma platforma təmin etmək, hər hansısa bir şərait yaratmaq üçün biz əlbəttə ki, hazırıq”, - deyə o qeyd edib.

Астана готова содействовать мирным процессам между Азербайджаном и Арменией
Астана готова содействовать мирным процессам между Азербайджаном и Арменией, создавая условия для переговоров.
Об этом заявил ТАСС посол Казахстана в России Даурен Абаев, комментируя недавнюю инициативу президента страны Касым-Жомарта Токаева о проведении встречи между Азербайджаном и Арменией в Алматы.
"Безусловно, Казахстан всегда готов помогать по всем процессам, которые касаются мира. Это не только Россия и Украина, но и Армения и Азербайджан, по сирийской проблематике, по иранской проблематике. Громко, наверное, сказано - быть посредником, но предоставить площадку, создать какие-то условия, безусловно, мы готовы", - отметил он.скачать dle 11.3