Bu gündən Azərbaycanda balıq ovu qadağan edilir
Balıqların kürütökmə dövrü ilə əlaqədar mayın 1-dən Azərbaycanda bütün su hövzələrində balıq ovuna moratorium qüvvəyə minir.
“Report” xəbər verir ki, proses sentyabrın 1-dək davam edəcək.
Sənaye üsullu balıq ovu ilə məşğul olan fiziki və hüquqi şəxslər bütün təbii su hövzələrindən balıq ovu alətlərinin kənarlaşdırılmasını may ayının 1-dək təmin etməlidir, əks halda ov alətlərinin su hövzələrində saxlanılması qanun pozuntusu hesab ediləcək və həmin şəxslər barəsində qanunamüvafiq qaydada intizam tədbirləri tətbiq olunacaq.
Qeyd edək ki, qanunsuz balıq ovunun qarşısının alınması məqsədilə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Dövlət Ekoloji Təhlükəsizlik və Bioloji Müxtəlifliyin Qorunması Xidmətlərinin, Daxili İşlər Nazirliyinin Su Nəqliyyatında Polis İdarəsinin əməkdaşları tərəfindən ölkənin daxili su hövzələrində mütəmadi nəzarət tədbirləri həyata keçirilir və qanunsuz balıq ovu ilə məşğul olan şəxslər barəsində qanunamüvafiq tədbirlər görülür.скачать dle 11.3

С сегодняшнего дня в Азербайджане запрещается рыбная ловля
В Азербайджане с 1 мая в связи с нерестом рыбы вступает в силу мораторий на рыбную ловлю во всех водоемах страны.
Как сообщает Report, данный запрет продлится до 1 сентября.
Физические и юридические лица, осуществляющие промышленный вылов рыбы, должны до 1 мая обеспечить изъятие рыболовных снастей из всех природных водоемов, в противном случае их хранение будет считаться нарушением закона и в отношении этих лиц будут применяться соответствующие меры дисциплинарного взыскания.
Отметим, что в целях предупреждения незаконного промысла сотрудники государственных служб экологической безопасности и охраны биоразнообразия Министерства экологии и природных ресурсов, Управления полиции на водном транспорте МВД проводят регулярные контрольные мероприятия во внутренних водоемах страны и принимают в соответствии с законодательством меры в отношении лиц, занимающихся незаконной рыбной ловлей.скачать dle 11.3