Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü nəticəsində itkin düşən vətəndaşlarımızın yeni sayı açıqlanıb
29.04.2024 11:57 1 371
“Vətən müharibəsində əldə edilmiş böyük zəfərdən sonra Dövlət Komissiyasına Birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşmüş şəxslərin ailələrindən çoxsaylı müraciətlər daxil olur”.
Bunu Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının katibi, İşçi qrupunun rəhbəri İsmayıl Axundov APA-ya deyib.
O bildirib ki, bu müraciətlər iki istiqamətdədir: “Birinci istiqamət itkin düşmüş şəxs kimi qeydiyyatda olan vətəndaşların taleyinin müəyyən olunması ilə bağlı ailələrin intensiv müraciətləridir. Əlbəttə ki, gündəlik iş prosesində biz onlarla davamlı şəkildə və müntəzəm işləyirik. Bununla bağlı Dövlət Komissiyasına həm vətəndaşlar özləri birbaşa müraciətlər edirlər, həm də “81-61” qaynar xəttinə gündəlik müraciətlər olur. Bu həm də onunla bağlıdır ki, Dövlət Komissiyası 2014-cü ildən etibarən itkin düşmüş şəxslərin ailə üzvlərindən bioloji nümunələrin toplanması işini həyata keçirir. Bu proses nəticəsində təxminən 11 minə yaxın şəxs barədə bioloji nümunələr toplanaraq sistemləşdirilib və Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Hərbi-tibb baş idarəsinin hərbi hospitalında yaradılmış molekulyar-genetik laboratoriya tərəfindən onların DNT profilləri çıxarılıb. Vətən müharibəsindən əvvəl bioloji nümunə verməyə tərəddüd etmiş insanlar, xaricdə olduğu üçün müraciət edə bilməyən şəxslər hazırkı prosesdə, eyni zamanda, artıq itkin düşmüş şəxslərin bir qisminin taleyi müəyyən olunandan sonra ümidlənərək müraciət etməyə başlayıblar. Sözsüz ki, onlardan bioloji nümunələrin götürülməsi işi həyata keçirilir və bu meyit qalıqlarının eyniləşdirilməsi üçün vacib xarakter daşıyır”.
İsmayıl Axundovun sözlərinə görə, müraciətlərin ikinci istiqaməti isə vaxtilə Birinci Qarabağ müharibəsi və ondan sonrakı dövrdə itkin düşmüş yaxınları barədə müraciət etməmiş şəxslərdən daxil olur:
“Vətən müharibəsində əldə edilmiş böyük zəfərdən sonra insanlarda itkin düşmüş yaxınlarının tapılması üçün böyük ümidlər yaranıb. Hazırda ailələr tərəfindən çoxsaylı müraciətlər davam edir. Paralel olaraq, həm Dövlət Komissiyasına, eyni zamanda, hüquq-mühafizə orqanlarına, xüsusilə Baş Prokurorluğa da müraciətlər daxil olur.
Daxil olmuş müraciətlərin təhlili, onlarla bağlı zəruri araşdırma və sənədləşmə işləri başa çatdırıldıqdan sonra Dövlət Komissiyasının sədri Əli Nağıyevin müvafiq göstərişinə əsasən artıq 30 nəfər Birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşmüş şəxs kimi qeydiyyata alınıb. Dövlət Komissiyasının əvvəlki statistikasına görə Birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşmüş şəxslərin sayı 3890 nəfər idisə, hazırkı statistikaya əsasən bu say artıq 3920 nəfərdir. Ancaq müraciətlərin davam etdiyini nəzərə alsaq, bunun son say olmayacağını deyə bilərik”.
İsmayıl Axundov onu qeyd edib ki, artıq ictimaiyyətə açıqlandığı kimi, Vətən müharibəsi dövründə altı hərbçimiz itkin düşmüş şəxs kimi Dövlət Komissiyasında qeydiyyata alınıb: “Bundan başqa, Vətən müharibəsindən sonra 2022-ci ilin mart ayında Azərbaycan Ordusunun iki əsgəri Laçın rayonu ərazisində hava şəraitinin kəskin dəyişməsi şəraitində itkin düşüblər. Əlbəttə ki, qeyd olunan səkkiz hərbçimiz də itkin düşmüş şəxs kimi qeydiyyata alınıb. Beləliklə, ümumi statistik nəticəyə əsasən, hazırda Dövlət Komissiyasında Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində itkin düşmüş vətəndaşlarımızın sayı 3928 nəfərdir”.скачать dle 11.3

Сколько граждан Азербайджана пропали без вести в результате военной агрессии Армении? - ПОСЛЕДНИЕ ДАННЫЕ
Об этом в интервью АПА сказал секретарь - руководитель рабочей группы Государственной комиссии Азербайджанской Республики по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан Исмайыл Ахундов.
Он отметил, что эти обращения бывают по двум направлениям
"Первое направление - это постоянные обращения семей по поводу определения судьбы граждан, зарегистрированных в качестве пропавших без вести. Конечно, мы работаем с ними на регулярной основе. В связи с этим в Государственную комиссию обращаются граждане, также обращения поступают на горячую линию "81-61". Это связано и с тем, что Государственная комиссия с 2014 года проводит работу по сбору биологических образцов у членов семей пропавших без вести. В результате этого процесса были собраны и систематизированы биологические образцы около 11 000 человек, а их ДНК-профили были извлечены в молекулярно-генетической лаборатории, созданной в военном госпитале Главного военно-медицинского управления Службы государственной безопасности. Лица, которые не решались предоставить биологический образец до Отечественной войны, и те, которые не могли подать обращение, потому что были за границей, начали подавать их в надежде, что в текущем процессе также будет определена судьба некоторых лиц, пропавших без вести. Безусловно, проводится работа по отбору биологических образцов, и это важно для идентификации останков", - рассказал он.
По словам Исмайыла Ахундова, второе направление обращений поступает от тех, кто в свое время не обращался по поводу родственников, пропавших без вести во время первой Карабахской войны и после нее.
"После победы в Отечественной войне у людей появилась большая надежда найти пропавших родственников. В настоящее время поступает много обращений. Наряду с этим поступают обращения как в Государственную комиссию, так и в правоохранительные органы, в частности в Генеральную прокуратуру.
После завершения анализа поступивших обращений, необходимых исследований и документации по ним согласно соответствующему указанию председателя Государственной комиссии Али Нагиева, уже 30 человек зарегистрированы как пропавшие без вести в первой Карабахской войне. Если по предыдущей статистике Государственной комиссии число пропавших без вести в первой Карабахской войне составило 3 890 человек, то по нынешней статистике это число составляет уже 3 920 человек. Но, учитывая, что обращения продолжают поступать, мы можем сказать, что это не окончательная цифра", - подчеркнул И.Ахундов.
Он отметил, что, как уже было объявлено общественности, 6 наших военнослужащих были зарегистрированы в Государственной комиссии как пропавшие без вести во время Отечественной войны.
"Кроме того, после Отечественной войны в марте 2022 года 2 солдата азербайджанской армии пропали без вести в условиях резкого изменения погодных условий на территории Лачынского района. Разумеется, 8 наших военнослужащих также были зарегистрированы как пропавшие без вести. Таким образом, согласно общему статистическому выводу, в настоящее время в Государственной комиссии насчитывается 3 928 наших граждан, пропавших без вести в результате военной агрессии Армении против Азербайджана", - заключил секретарь.