Dünya beyin mərkəzlərinin nümayəndələrinin Qarabağa səfəri başlayıb
“COP29 və Azərbaycan üçün Yaşıl Baxış” beynəlxalq forumunun iştirakçılarının Qarabağ regionuna səfəri başlayıb.
“Report” xəbər verir ki, səfərdə 30 ölkədən 64 beyin mərkəzinin nümayəndəsi iştirak edir.
Qonaqlar öncə Zəngilan şəhərinə baş çəkiblər, burada onlar Zəngilan Beynəlxalq Hava Limanı ilə tanış olublar.
Ekspertlər bir gün əvvəl Bakıda başlayan beynəlxalq forumun öz işini davam etdirəcəyi Laçın şəhərinə də səfər edəcəklər.
Forum iştirakçıları bu ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq və Azərbaycanın yaşıl enerji sahəsində fəaliyyətini müzakirə edəcəklər.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev 2024-cü ili ölkədə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edib.

Начался визит представителей мозговых центров мира в Карабах
Первым пунктом прибытия гостей стал город Зангилан, где они ознакомились с недавно отстроенным международным аэропортом.
В рамках визита эксперты также посетят город Лачын, где международный форум, начавшийся накануне в Баку, продолжит свою работу.
Участники форума обсудят вопросы подготовки к конференции СОР29, которая пройдет в ноябре этого года в Баку, и деятельность Азербайджана в области зеленой энергетики.
Напомним, что Президент Азербайджана Ильхам Алиев объявил 2024-й Годом солидарности во имя зеленого мира.