Rusiya hərbi bazası Ermənistandan çıxarılır? - Kremldən AÇIQLAMA
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan yaxın vaxtlarda müxtəlif məsələləri, o cümlədən Rusiya sərhədçilərinin ölkəni tərk etməsini şəxsən müzakirə edə biləcəklər.
Bunu Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov brifinq zamanı jurnalistin sualı cavablandırarkən deyib.
Belə ki, jurnalist Paşinyanın Azərbaycanla sərhəddə vəziyyətin dəyişdiyi, artıq orada cəbhə xəttinin olmadığı barədə dediklərini xatırladıb və İrəvanın Rusiya hərbi bazasının ölkədən çıxarılmasını tələb edə biləcəyi ilə bağlı Kremlin narahatlığının olub-olmadığını soruşub.
Peskov qeyd edib ki, bununla bağlı heç bir siqnal olmayıb, ölkə liderlərinin isə bu məsələyə qayıtmaq imkanları hələ də var.
“Prezident Putin və baş nazir Paşinyanın qısamüddətli perspektivdə bunları, həmçinin lazım gələrsə, digər aktual məsələləri şəxsən müzakirə etmək imkanı əldə edəcəyini gözləyirik”, - deyə Peskov vurğulayıb.
Xatırladaq ki, aprelin 19-da Ermənistanın işğalı altında olan Qazaxın dörd kəndinin Azərbaycana qaytarılması barədə razılıq əldə edilib. Bununla bağlı Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası üzrə Dövlət Komissiyasının və Ermənistan Respublikası ilə Azərbaycan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası və sərhəd təhlükəsizliyi Komissiyasının 8-ci görüşündə razılıq əldə olunub. Belə ki, delimitasiya prosesinin ilkin mərhələsində Tərəflər sərhəd xəttinin ayrı-ayrı hissələrinin Sovet İttifaqı çərçivəsində onun süqutu dövrünə mövcud olduğu hüquqi cəhətdən əsaslandırılmış respublikalararası sərhədə uyğun olaraq Bağanis (ER) - Bağanıs Ayrım (AR), Voskepar (ER) - Aşağı Əskipara (AR), Kirants (ER) – Xeyrimli (AR) və Berkaber (ER) - Qızılhacılı (AR) yaşayış məntəqələri arasında bilavasitə keçməsini razılaşdırıblar.скачать dle 11.3

Будет ли выведена российская военная база из Армении? - ЗАЯВЛЕНИЕ КРЕМЛЯ
Президент Российской Федерации (РФ) Владимир Путин и премьер-министр Республика Армения (РА) Никол Пашинян в ближайшее время смогут лично обсудить различные вопросы, в том числе о выводе российских пограничников из Тавушской области РА.
Об этом сказал пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков в ходе брифинга.
Задавая вопрос, журналист привел слова премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что ситуация на границе с Азербайджаном изменилась, там больше нет линии соприкосновения. Пескова также спросили о том, есть ли у Кремля опасения по поводу того, что Ереван может потребовать вывода из страны российской военной базы.
Песков отметил, что никаких сигналов на этот счет не было, а у лидеров стран еще будет возможность вернуться к этому вопросу.
"Мы ожидаем, что уже в краткосрочной перспективе президенту Путину и премьер-министру Пашиняну представится возможность обсудить эти и, при необходимости, другие актуальные вопросы лично", - сказал он.
Напомним, на восьмой встрече Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой (АР) и Республикой Армения и Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой, которая прошла 19 апреля, была достигнута договоренность о возвращении Азербайджану четырех оккупированных Арменией сел Газахского района.
Так, на начальном этапе процесса делимитации стороны предварительно согласовали прохождение отдельных отрезков линии границы непосредственно между населенными пунктами Баганис (РА) - Баганыс Айрым (АР), Воскепар (РА) - Ашагы Аскипара (АР), Киранц (РА) - Хейримлы (АР) и Беркабер (РА) - Гызылгаджылы (АР), с целью их приведения в соответствие с юридически обоснованной межреспубликанской границей, существовавшей в рамках Советского Союза на момент его распада.скачать dle 11.3