Dünya Bankı Azərbaycanda iqtisadi artım proqnozlarını yeniləyib
Dünya Bankı Azərbaycanda iqtisadi artımı 2024-cü ildə 2,3%, 2025-ci və 2026-cı illərdə isə 2,4% səviyyəsində proqnozlaşdırır.
“Report” xəbər verir ki, bu barədə Dünya Bankının Avropa və Mərkəzi Asiya iqtisadiyyatlarına dair bu gün açıqladığı “Özəl sektorun gücünün açılması” adlı aprel hesabatında deyilir.
Yanvar ayında dərc edilən proqnoz ilə müqayisədə 2024-25-ci illərdə ÜDM-in artım tempi 0,1 faiz bəndi azalıb.
Bankın gözləntilərinə əsasən, bu il ölkədə iqtisadi artıma yeni neft platformalarının istismara verilməsi ilə əlaqədar xam neft hasilatının daha az azalması səbəb olacaq.
“Qeyri-enerji sektorunda artımın 2024-cü ildə 4%-ə qədər yüksələcəyi gözlənilir. Bu, ilk növbədə tikinti sektorunun aktiv şəkildə genişləndirilməsi ilə bağlıdır. Buna da dövlət sektorunun tikintiyə investisiya qoyması təsir edir. Digər sahələrdə də artım templərinin qorunub-saxlanacağı gözlənilir. Tələbə gəlincə, istehlak artımının sabitləşəcəyi, dövlət sərmayələri ilə dəstəklənən, lakin özəl investisiyalardakı anemik artım ilə məhdudlaşdırılan investisiya artımının isə mülayim qalacağı proqnozlaşdırılır”, - hesabatda deyilir.
Dünya Bankı ortamüddətli perspektivdə ÜDM-in artım tempinin 2,4% civarında olacağını, lakin struktur islahatlarının daha sürətlə həyata keçirilməsi ilə dəstəklənəcəyi təqdirdə artımın sürətlənə biləcəyini proqnozlaşdırır.
Eyni zamanda, 2024-26-cı illərdə kənd təsərrüfatında 3% (2023-cü ildəki 3,2%-lik artıma qarşı), sənayedə 0,2% (2023-cü ildəki 0,9% azalmaya qarşı), xidmət sektorunda 2024-25-ci illərdə 5,3%, 2026-cı ildə 5,2% (2023-cü ildəki 3,8% artıma qarşı) artım gözlənilir.
Hesabata əsasən, əsas kapitala ümumi investisiya 2024-cü ildə 5,4%, 2025-ci ildə 3,9%, 2026-cı ildə isə 3,5% artacaq. 2023-cü ildə artım 9,6% olmuşdu.
“Neft hasilatının azalması və qeyri-enerji sektorunda ləng artım nəticəsində 2023-cü ildə Azərbaycanın iqtisadi artımı 1,1%-ə qədər geriləyib. Xarici və daxili təzyiqlərin azalması nəticəsində illik inflyasiya kəskin şəkildə azalaraq 2,1%-ə düşüb. Yüksək enerji qiymətləri əhəmiyyətli xarici və büdcə profisitinə gətirib çıxarıb. Ortamüddətli dövrdə xam neft hasilatının azalması yavaşladığı və qeyri-enerji sektorunun artımı sürətləndiyi üçün artımın təxminən 2,5%-ə yaxınlaşacağı proqnozlaşdırılır”, - bankın analitikləri bildiriblər.
Onların fikrincə, 2024-cü ilin noyabrında BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəfləri Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsi iqlim dəyişikliyinin yumşaldılması və ona uyğunlaşma istiqamətində səyləri gücləndirmək üçün fürsət ola bilər:
“Təhrifli qalıq yanacaq subsidiyalarının aradan qaldırılması emissiyaları əhəmiyyətli dərəcədə azalda və yaşıl iqtisadiyyata keçidi sürətləndirə bilər”.

ВБ обновил прогнозы экономического роста в Азербайджане
Всемирный банк (ВБ) прогнозирует в 2024 году экономический рост в Азербайджане на уровне 2,3%, в 2025 и 2026 годах - 2,4%.
Как передает Report, об этом говорится в обнародованном сегодня апрельском докладе ВБ об экономике Европы и Центральной Азии "Раскрытие силы частного сектора". По сравнению с январским прогнозом, темпы роста ВВП в 2024-2025 годах снизились на 0,1 процентных пункта.
По ожиданиям ВБ, экономический рост в стране в этом году будет обусловлен менее выраженным снижением добычи сырой нефти, обусловленным вводом в эксплуатацию новых нефтяных платформ. "Рост неэнергетического сектора ожидается, что в 2024 году улучшится до 4%, в первую очередь за счет активного расширения строительного сектора, чему способствуют инвестиции государственного сектора в реконструкцию. Ожидается, что в других отраслях также сохранятся темпы роста. Что касается спроса, ожидается, что рост потребления стабилизируется, в то время как рост инвестиций, по прогнозам, останется умеренным, поддерживаемым государственными инвестициями, но сдерживаемым анемичным ростом частных инвестиций", - говорится в докладе.
В среднесрочной перспективе ВБ прогнозирует, что темпы роста ВВП будут колебаться в районе 2,4%, но могут ускориться, если будет поддержан более быстрыми темпами реализации структурных реформ. При этом в сельском хозяйстве в течение 2024-2026 годов ожидается 3%-ный рост против 3,2% роста в 2023 году, в промышленности прогнозируется рост на уровне 0,2% против снижения в 2023 году на 0,9%, в секторе услуг рост ожидается на уровне 5,3% в 2024-2025 годах и 5,2% - в 2026 году против 3,8%-го роста в 2023 году.
Согласно докладу, валовые инвестиции в основной капитал в 2024 году увеличатся на 5,4%, в 2025 году - 3,9%, а в 2026 году - 3,5%. В 2023 году рост составил 9,6%.
"В 2023 году экономический рост в Азербайджане замедлился до 1,1% в результате снижения добычи нефти и вялого роста в неэнергетическом секторе. Годовая инфляция резко упала до 2,1%, поскольку внешнее и внутреннее давление ослабло. Высокие цены на энергоносители способствовали значительному внешнему и бюджетному профициту. В среднесрочной перспективе прогнозируется, что рост приблизится к примерно 2,5%, поскольку падение добычи сырой нефти замедлится, а рост неэнергетического сектора ускорится", - подчеркивают аналитики банка.
По их мнению, проведение 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) в Азербайджане в ноябре 2024 года может стать возможностью активизировать усилия по смягчению последствий изменения климата и адаптации к ним: "Устранение искажающих субсидий на ископаемое топливо могло бы существенно сократить выбросы и ускорить переход к зеленой экономике".