Bakıda yeni çəkilən yol tıxacları AZALDACAQ?
Bakı şəhərində nəqliyyatın yükünü azaltmaq üçün uğurlu bir layihəyə start verilib. Belə ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən, Bakı şəhərinin perspektiv inkişafı nəzərə alınmaqla Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi tərəfindən Böyükşor-Pirşağı avtomobil yolunun tikintisinə başlanılıb.
Bu tam yeni yoldur və maraqlı coğrafiyası var.
Yeni yol başlanğıcını Böyükşor gölündən götürməklə Məmmədli və Kürdəxanı qəsəbələrindən keçib, Pirşağı qəsəbəsinə qədər uzanacaq. Yolun ümumi uzunluğu 13 kilometrə yaxındır. Bu yoldan istifadə etməklə Ziya Bünyadov prospektindən Pirşağıya və yaxud həmin ərazidəki dəniz kənarına 10-15 dəqiqəyə çıxmaq mümkün olacaq.
Nəzərə alaq ki, pik saatlarında Bakının bütün giriş və çıxış yollarında böyük tıxaclar olur. Bu da istər-istəməz həm narazılığa, həm də vaxt itkisinə səbəb olur.
Bəs yeni yol tıxacların azalmasına şərait yaradacaqmı?
Məsələ ilə bağlı Bizim.media-ya danışan Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin mətbuat katibi Anar Nəcəfli bildirib ki, yeni yol Bakı şəhərində nəqliyyat sıxlığının azaldılması və nəqliyyat axınının tənzimlənməsində böyük rol oynayacaq:
“Yeni avtomobil yolu altı hərəkət zolağından (3 gediş, 3 gəliş üçün olmaqla) ibarət olacaq. Hazırda layihə üzrə torpaq işləri, ərazinin təmizlənməsi, bitki qatının çıxarılması, qazma və dolğu işləri aparılmaqla yeni torpaq yatağının inşası işləri həyata keçirilir.
Bu yolun inşası Heydər Əliyev, Azadlıq prospektlərindəki, eyni zamanda Bakı-Sumqayıt istiqamətindəki nəqliyyat yükünü xeyli azaldacaq”.
Ümid edək ki, yeni inşa edilən yol tıxacların azalmasına əsaslı şəkildə təsir edəcək. Xüsusən də, çimərlik mövsümündə paytaxt sakinlərinin və turistlərin dənizə çıxışını xeyli asanlaşdıracaq.

Новая трасса решит проблему с перегруженностью бакинских дорог?
В Баку стартовал успешный проект по снижению транспортной нагрузки. Согласно распоряжению Президента Азербайджанской Республики, с учетом перспективного развития столицы Государственным агентством автомобильных дорог начато строительство автомобильной дороги Беюкшор - Пиршаги.
Это совершенно новый маршрут с интересной географией. Новая трасса будет начинаться от озера Беюкшор, проходить через село Мамедли (другое название Мухаммеди - ред.) и поселок Кюрдаханы до Пиршаги.
Протяженность новой шестиполосной автодороги составляет 12,7 км. По трассе за 10-15 минут можно будет добраться от проспекта Зии Буниятова до морского побережья в поселке Пиршаги.
Отметим, что в часы пик на всех въездах в столицу и выездах из нее образуются транспортные заторы, что неизбежно приводит к потере времени.
Решит ли новая трасса проблему с перегруженностью бакинских дорог?
В связи с данным вопросом пресс-секретарь Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана (ГААДА) Анар Наджафли заявил Bizim.Media, что этот проект сыграет важную роль в снижении плотности и урегулировании транспортного потока в Баку.
"Новая автомагистраль будет состоять из шести полос движения (по три в каждую сторону). В настоящее время в рамках проекта проводятся земляные работы, расчистка территории, удаление растительности, строительство нового земляного полотна путем бурения и отсыпки.
Строительство новой трассы значительно снизит транспортную нагрузку на проспектах Гейдара Алиева и Азадлыг, а также на шоссе Баку - Сумгайыт", - добавил представитель ГААДА.
Будем надеяться, что новопостроенная дорога позволит существенно сократить времяпровождение в пути. В частности, она значительно облегчит поездки бакинцев и туристов столицы на море в пляжный сезон.